Tay Tüyü kumaş, son yılların en popüler ve favori kumaşı oldu çıktı. Kadifeye benzer dokusu ve yumuşaklığı, leke tutmaz soft yanı ile hepimiz onu çok sevdik. Kullanımı ise oldukça kolay ve konforlu… Su geçirmeyen yanı ve leke tutmaz özelliği sayesinde süete de benzetiliyor. İthal bir kumaş türevi olsa da fiyatı da oldukça ekonomiktir.

İsmi Neden Tay Tüyü?

Uzunluğu tayların kıl uzunluğuna benzer olarak üretildiğinden ve püskürtme yöntemiyle tüylerin geliş ve gidiş hatları yatay – dikey olarak birleştirildiğinden doğada bulunan yavru taylara benzetiliyor. Bu yüzden de adı taylardan gelmekte. Yıpranmalara ve yırtılmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca terleme yapmaz. Dokuma sıklığı yüksek bir üründür. Leke tutmaz özellikleri ise bununla ilintilidir. Ayrıca gün ışığında ve ampul ışığında rengi değişik görünür. Bu kumaş stili piyasaya ilk sürüldüğünde Çin tarafından üretiliyor ve ülkemize de bu ülkeden ithal ediliyordu ama zaman geçtikçe ülkemizde de imal edilmeye başlandı. Hatta ülkemizin imal ettiği tay tüyü kumaşları, ithal ürünlere göre çok daha kaliteli ve güzel.

Tay Tüyü Kumaş Leke Tutar mı, Yırtılır mı?

Tay tüyü kumaşlarının dayanıklılığına rağmen aşınmaması, parlaklığını kaybetmemeleri ve renklerinin atmaması için ılık suda yıkanması önerilir. Eğer üzerine leke dökülürse öncelikle havluyla silinmeli ve ardından da kuru havlu ile kumaşın ıslaklığı emilmelidir. Kumaş her ne kadar leke tutmaz özelliklerde olsa da bu işlemi mutlaka geciktirmeden yapmanız gerekir. Kirlenen yüzeydeki lekeyi bekletmeden temizlemek gerekir. Kumaş yüzeyindeki kiri temizlemek için ıslak mendil de tercih edebilirsiniz.

Zor yırtılabilen ve güçlükle sökülebilen bu ürün koltuk, kanepe ya da minderlerde kullanıldığında oldukça rahat bir oturma hissi verir. Ayrıca hayvan sever evleri içinde önerilebilir bir üründür. Fiyatlar konusuna değinecek olursak birinci sınıf kalitede tay tüyü kumaşlarının metrekare fiyatları 30 TL civarındadır. Ama online alış verişlerde  20-40 TL arasında tay tüyü kumaşlarına da erişmeniz mümkündür.