Köşe koltuk modelleri yaşadığımız dönem en çok tercih edilen koltuk stillerini oluşturuyor. Dar alanlarda verimi en çok arttıran bu koltuk stili, her 10 evden 8 inde var neredeyse. Haliyle arsa fiyatlarının artması ile tavan yapan büyük ev fiyatları da küçük metrekareli stüdyo daire tipi evleri daha cazip ve ekonomik kılarken L yani köşe koltuk türevleri de en çok satın alınan popüler koltuk türünü oluşturdu. Ama gelin görün ki her köşe koltuk aynı kalitede değil ve sizin eviniz için de uygun olamayabilir. Bu yüzden bugün Köşe Koltuk Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz konusunu işlemek istedik.

Eve Göre Köşe Koltuk Seçimi

Her tür mekanı olduğundan daha da ferah gösterebilen L koltukları eğer özellikle de  eviniz darsa metal kenarlı, zarif, ince hatlardakilerden ve açık renk olanlardan seçmenizi öneririz. Ama şayet eviniz geniş ise yanlış seçilen bir köşe koltuk stili, mekanınızda boşluklar yaratabilir. Bu yüzden  daha geniş L koltuk modellerine yönelmeli ve tekli bir berjer,  bir adet puf koltuk gibi detaylarla dekorasyonunuzu desteklemeniz gerekebilir. Bu noktada açık, koyu ya da flöresan renkli dilediğiniz renkten faydalanabilirsiniz.

Kaliteli Köşe Koltuk Seçimi  

          

Öncelikle L koltuk satın almaya gitmeden mutlaka kullanacağınız noktanın ölçülerini alın. Ve mekanın mimari yapısını göz önünde bulundurun. Seçeceğiniz koltuğun kolçak kısmının yani U dönüşünün salonunuzla simetrik olmasına dikkat edin. Zira yanlış seçimde yani aksi istikamete bakan döner U kısmı, ters yönde duracaktır.
Ayrıca koltuğunun köşe kısımları da iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı. Varsa desenler simetrik olmalı yanı sıra seçtiğiniz köşe koltuğunun iskeleti, köşe dönüşleri, dikiş biyeleri düzgün kaplanmış olmalı. Minderler çabuk çökmeyecek ama oturulduğunda da yumuşak hissettirecek orta sertlikte olmalıdır. Ayrıca silinebilir kumaştan hatta sökülüp takılabilen astar biçiminde dikilmiş kılıflı minderlere sahip olmalıdır. Diğer mobilyalarınızla da bir uyum içinde olmalıdır.

İskeleti ise sağlam olmalı. Oturma genişliği ideal genişlikte olmalı, düğme ve fermuar dikişlerin düzgün, minder kumaşları teğelli değil dikişli ve fermuarlı olmalı.

Ayrıca işlevsel ürünleri seçmenizde fayda var. Söz gelimi seçtiğiniz koltuk açılıyor mu, yatak oluyor mu, bazası var mı zira bu özellikler kullanım süresince size aynı zamanda konfor da sağlayacaktır. Ayrıca yapboz şeklinde çok yönlü ve fonksiyonel olarak kullanılabilen köşe koltuk modellerini her zaman her eve göre kullanabilirsiniz. Başka eve taşınsanız bile…
Eğer koltuğu duvar dibinde kullanacaksanız yerden maksimum kazanç için duvardan duvara sıfır olabilecek ürünlere yönelin. Elbette salonunuz genişse ve salonun orta noktasında kullanacaksanız, daha serbest davranabilirsiniz.

Stiller konusunda fikir verecek olursak; modern evler için Chester stilindeki köşe koltukları, modern evler için deri kaplanmış ya da keten dokulu köşe koltukları, vintage stilindeki ever içinse ince ahşap ayaklı L koltuk modellerini seçebilirsiniz.