Kullanışlı mutfak tasarımı bir çok kadının hayalini kurduğu düşlerden… Öte yandan eğer siz mutfak tasarımlarının sadece şık ve gösterişli olması gerektiğini düşünüyorsanız çok yanılıyor olabilirsiniz. Zira özellikle de kalabalık, çok çocuklu ve mutfak trafiği yüksek bir aileniz varsa mutfakta zamanla yarışmanız gerekebilir. Ayrıca durum böyle olmasa dahi kullanışlı ve konforlu bir mutfak hayatınızdan zaman çalan bir mutfağa göre size çok daha fazla zaman hediye edecektir. Kısacası bu gün aradığımız cevap Kullanışlı Mutfak Tasarımı Nasıl Olmalı sorusunun cevabı…

Aslında az önce de belirttiğimiz gibi konforlu ve kullanışlı bir mutfak demek, daha çok kendinize ayırabileceğiniz zaman ve daha çok genç kalmak demektir. Bu bakımdan her zaman her şeyi elinizin altında bulabileceğiniz ve sık kullanılan eşyalara elinizi attığınız anda erişebileceğiniz kolay hijyen kılınacak şık bir mutfak için evin kalbidir desek eksik söylemiş olmayız.

Evlerde Neden Fonksiyonel Bir Mutfağa İhtiyaç Duyulur?

Her şeyden önce bir mutfağın evin tüm odalarından daha fonksiyonel olması şart… Bunun sebebi ise mutfağın yemekler için ön hazırlık -pişirme süreci – temizleme süreci için imkan sunması gereken bir mekan olmasıdır.

Mutfağınız büyük ya da küçük olabilir. Bundan daha önemlisi fonksiyonel kılınmasıdır. Bu durumu bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

Kalabalık Mutfak Ekipmanı İçin Öneriler

Günümüzde çekmeceler ve dolaplar, kiler tadında gıda saklama ya da küçük ev aletleri istiflemek veya tabak – çanak – tencere yerleştirmek açısından derin ve kullanışlı kılındı. Bu ekipmanlar için sağlanan depolama alanları geliştirilmiş aksamlarla da kolayca açılıp kapanıyor. Çelik raflar, kancalar, kullanışlı aparatlar ise bu konuda bizlere yerden tasarruf ettirirken kolay istifleme ve depolama imkanı sunuyor.

Örneğin bu konuda küçük mutfak ve  mini tezgah tasarımları için tezgah altına gizlenen  çekmece görselli ikinci bir tezgah  yaptırmanız mümkün. Buraya elinizin altında olmasını istediğiniz her şeyi tıkıştırabilirsiniz mesela.

Yanı sıra tezgahınız çok küçükse ve sürekli bulaşıklarınız ya da pişirme sırasındaki işlevsellik birbirine karışıyorsa kısaca bu noktada her şey üst üste biniyorsa mutfağınıza kesinlikle ek bir tezgah yaptırmanız gerekir.

Blender, mikser, mutfak robotu, tost – yoğurt makinesi, pop corn makinesi gibi küçük ev aletleriniz içinse panjurlu dolap yaptırmak her zaman en iyi fikirlerdendir. Dolap tasarımlarında ise her zaman tabandan tavana kadar olan mutfak dolaplarından yaptırmanızı öneririz.

Sık kullanılan ürünleri ve mutfak aletlerini kolaylıkla bulabilmeniz adına ürünleri sınıflandırarak yerleştirmek her zaman iyi bir fikirdir.  Bunun için malzemeleri kolaylıkla bulmanızı sağlayacak derin çekmeceler çok işinize yarayacaktır.

Yine kuru gıdalar için yeni nesil kiler dolabı tadında yüksek boylu sürgülü kiler dolapları yaptırmak daenzem eylemlerden olabilir. Rayların üzerinde çekerek itebileceğiniz bu sürgülü dolaplar dışarı çıkabildiği için çok pratiktir ayrıca her şeyi görmenizi ve her şeye kolayca erişebilmenizi sağlar.