Yıllardır evlerde ve çalışma alanlarında kullandığımız aynı zamanda detay olarak gördüğümüz sessiz kahramanlardır kapı kolları ve kulp tasarımları. Oysaki şıklığın detaylarda gizli olduğunu anımsayacak olursak kapı kolu ve kulp tasarımlarında seçimlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamış oluruz. Zira mobilyalarda oda ve bölümlere ahengi veren en önemli unsur kapı kolları ve kulp tasarımlarıdır.

Mutfak dolapları, banyo dolapları, antre dolapları, giyinme dolapları, gardıroplar, şifonyerler ve dresuarlarda kullanılan kulplar, şimdilerde bağlantı elemanı olmaktan çok dekoratif bir öğe olarak görülüyor. Aynı zamanda da ev ve çalışma alanlarıyla adapte edilmeleri gerekiyor.

Klasik Kapı Ve Mobilya Kulpları

Avangart, vintage ve country tarzlarında kullanılan klasik kapı kulpları gold tonlarında, eskitmeli ya da ferforjeli aynı zamanda da oymalı detaylarla çıkıyor genellikle karşımıza.

Yine bronz ve antik gümüş kulp tasarımları da farklı seçimlerden olabilir. Eğer bu gibi  kulp çeşitlerinde zaman içinde paslanma ve oksitlenme gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız paslanmaz materyallerden kullanmanızı öneririz.

Elbette bu gibi seçimlerde kulplar  ve mobilyalar  aynı zamanda da kapılar, belirli bir ahenk içinde olmalıdır. Örneğin beyaz mobilya ve  beyaz kapılarda bronz ve altın renkli kulplar önerilir.

Yanı sıra siyah, antrasit ya da gri  mobilya ve kapılarda ; gri ve gümüş tonlarındaki kulplar kullanılmalıdır. Aynı zamanda yeni trendlere göre son zamanlarda rose gold ve bakır tonları öne çıkıyor. Bu anlamda  beyaz tonlarındaki mobilyalarınızda rose gold ve bakır renkli kulp örneklerini uyum içinde kullanabilirsiniz.

Eğer mutfak dolaplarınız, diğer dolap çeşitleri ya da kapı tasarımları modern stillerde ise mat renkli ve daha düz, oymasız, ışıltısız ve işlemesiz kapı kulpları kullanımı önerilir.

Çocuk Odaları Ve Kulp Tasarımları

Çocuk odaları ise ambiyans açısından bambaşka dünyalar içerir ve evlerin en renkli, en neşeli bölümleri olması gerekir. Çocuk odalarında yer alan dolaplar, çekmeceler ya da şifonyerler için en renkli olanlarını, şeker tadındaki kulpları ve pastel renkli tutma aparatlarını seçmek gerekir.  Örneğin bu anlamda seramik ya da sağlıklı plastik kulplar önerilebilir. Materyalin dışında; hayvan figürlü kulplar, kalpli kulplar, deniz temalı olan; deniz kabuğu, deniz feneri, animasyon karakterlerini içeren kulplar önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.