Yazlık ev demek, birçoğumuz için yepyeni bir dinlenme mekanı ve bir diğer anlamda da cennet misali ikinci yaşam alanlarımız olan ikinci adresimiz demektir. Yazlık telaşesinin iyiden iyiye başladığı tarihler ise okul dönemlerinin sonlandırıldığı Haziran aylarıdır.

Yazlık ev denildiğinde akla son derece pratik kullanımlı ve döşemesi kolay evler geliyor. Zira bu tarz bir yazlık ev pratikliğiyle erkeklerin kesesini zorlamazken kadınları da temizlik gibi konularda kış aylarında çektikleri yoğun zahmetlerden kurtarıyor. O halde gelin zahmetsiz ve pratik bir şekilde yaz sezonuna hazırlanacak olan konforlu yazlık ev fikirlerine birlikte bakalım.

Minimum Eşya Maksimum Konfor

Öncelikle düzenlenecek evin sadece bir yazlık olduğunu ve koca bir yaz boyu sizi telaşeden + fazla işten arındıracak olan basit ve minimal bir yaşam alanı olduğunu hatırlatalım. Bu anlamda da ne kadar az eşya o kadar az iş ve konfor demek. Ve elbette tersi de ne kadar çok eşya/ detay o kadar da zahmet demek olacaktır. Kısacası kışlık evinizde olduğu gibi her detayı düşünmek ya da her köşeyi doldurmak yapılacak en yanlış işlerden olacaktır.

Sözün özü herşeyden önce tavandan zemine, duvardan duvara uzanan sürgülü pencerelerin olduğu canımın yazlık evinizi elinize geçen her şeyle doldurmamanızı ve bu muhteşem ferahlığı kaybetmemenizi öneririz. Yazlık evlerde basit düşünce tarzı ve basit bir yaşam egemen olmalıdır her zaman. Bu anlamda kullanışlı oturma köşesi, basit bir yemek alanı hafif kumaşlı perde + koltuklar ve yerde sadece basit bir kilim yeterli olacaktır.

Söz gelimi beyaz ve mavi renk tonlarının kullanıldığı sailor yani denizci temalı (ara ara bunlara kırmızı tonları da eşlik edebilir) kumsal rengi olan kum beji+ krem+ keten ağırlıklı sayfiye evleri her zaman muhteşem görünen yazlık stillerini oluşturur örneğin. Deniz renkleri dendiğinde ise; su yeşilinden trukuaza, maviden cam göbeğine, lacivertten indigo tonlarına kadar yolculuk edebilirsiniz. Sonuç olarak yeni bir yazlık tasarlıyor ya da eski yazlığınızı yeniliyorsanız kışa ait karanlık renkleri bir kenara bırakmalı ve aydınlık yaz renklerinden yararlanmalısınız.

Bunlarda ise başı çekenler genellikle; güneşin rengi sarı, kumsal ve deniz renkleri olmaktadır. Bu seçimlerin ardından işe eskiyen mobilyaların ahşap kısımlarını elden geçirerek zımparalayarak, cilalayarak ve aşınan koltuk + minder kumaşlarını yenileyerek devam edebilirsiniz.

Basit Ve Neşeli Aksesuar Seçimi

Yazlık bir ev tasarlarken gerek mobilya gerekse aksesuar seçiminde yine semboller iç açıcı deniz temaları ile ilgili olmalıdır. Zira mevsim tamamen denizin ve güneşin nimetlerinden yararlandığımız yaz mevsimidir.

Bu konuda deniz fenerleri, ağlar, çapalar, kürekler, deniz taşıtları, deniz canlıları, kabuklular, midyeler, denizatları, denizyıldızları, balık iskeletleri, resif canlıları, süngerler, deniz minareleri, mercanlar, taşlar, halatlar ufkumuzu açabilecek olan nimetlerden. Bu gibi materyallerden yararlanarak gerek hazır ürünlerden satın alabileceğiniz gibi evinizde kendin yap ürünü olarak da bu tarz hammaddelere yönelebilirsiniz.

Bu yüzden yazlık evlerimizde de elbette evlerimize ruh katan aksesuarlardan vaz geçmiyoruz. Ama kristal, gümüş, ahşap gibi hacimde ve görselde ağırlık yapan ürünlere de yönelmiyoruz.

Yine yazlık bir ev içi yerlerde hiçbir ürün kullanmayacağınız gibi kayma ya da toz + kum tutma konusunda paspasların ya da kilimlerin gücünden de yararlanabilirsiniz. Bu gibi objeler yazlık evinize renk ve ruh katacaktır. Ayrıca kilimlerinizin kirleneceği konusunda endişeleriniz varsa kilim desenli ya da deniz temalı en renkli ve eğlenceli Wellsoft halı örtüsü modellerimize de göz gezdirebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Pratik Yazlık Ev Dekorasyon Fikirleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.