Evlerde Perde Seçimi çok önemli bir konu…  Ev dekorasyonunda her ne kadar; koltuklar, mobilyalar, duvar tasarımları ya da halılar bir evin makyajını oluşturuyorsa,  perdeler de bu şemsiyenin altına giren ve yeni trendlere göre tasarlanması gereken unsurlardandır.

Perdeler, gündüzleyin güneş ışıklarından evi koruyan ve eşyaların solmasını önleyen unsurken, geceleri ise mahremiyetinizi sağlayan evlerinizin maskesi niteliğindeki ürünlerdendir.

Her odanın kimliğinin belirlenmesinde eşyalar, halı ve objeler kadar da söz sahibidir perdeler.  İnce tül perdeler gündüz güneşin sağlıklı ışıklarını içeriye süzerken rüzgarlarda uçuşarak dans eden zarif bir kelebek gibidir çoğu zaman. Storlar, Japon perdeler ise daha modern ve fütüristik türevdeki ürünlerdendir.

Perde Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evlerde perde tercih ederken yaşam kalitesi ve konfor düzeyi her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin şık bir oturma odası tasarımı için keten perdeler çok uygu olabilirken, salon gibi konuk ağırlanan odalardaysa drapeli perdeler, gofreli perdeler, baskılı – görsel deseni yüksek modeller, ipekli, kadife ya da saten perdeler tercih edilebilir.

Yanı sıra brokar kumaşlı, dore ya da lame ışıltılı- simli perdeler de konuk odaları için oldukça uygun modellerdendir. Yatak odalarında ise fantastik görünümler yakalamak için Japon perdelerinden ya da dinlenme anlarınızda yoğun güneş ışığını kesebilecek güçteki screem (güneş kırıcı perde) perdeler kullanılabilir.

Perde seçimlerinizde tarz yansıtmak ya da trendleri takip etmek konusunda bir karar vermeniz gerekebilir. Her halükarda hangi yöntemi seçecekseniz seçin mutlaka seçtiğiniz perde modelleri evinizin karakteristik duruşuna uyumlu olmalıdır. Eğer perdenizin estetik görünümü bozulmasın isterseniz perdelerinizi yerinden kıpırdatmadan kullanım imkanı sağlayan fon kanat perde ve altında da güneşlik kullanımıyla konforu ve şıklığı aynı anda yaratabilirsiniz.

Günümüz Perde Trendleri

Klasik perde türevlerine yöneldiğinizde; briz perde, Fransız tül perde türevlerini; modern perdelerdense japon bölme perde, ipli perde modelleri, stor, katlamalı perde, zebra perdeleri, country tül perde,  ranso perde modellerini inceleyebilirsiniz. Şayet perde tasarlanan oda da ışık alınan tek bir cephe varsa, sözü edilen oda mutlaka perdenin doku yoğunluğu aşırı olmamalıdır. Oda aha fazla cepheden ışık alıyorsa perdeniz kalın olabilir

Stor ve tül perde fiyatları günümüzde ortalama metre başına; 40 TL – 120 TL arasında değişir. Yine kalın yani kumaş perdelerse metre başına 30 TL ile 100 TL civarındadır. Stor perde tercih edeceğiniz zaman tül perdeye ihtiyaç kalmaz. Öte yandan zebra perde seçtiğinizde gece ve gündüze ayarlı kullanarak perdelerinizi kapatabilirsiniz yani yine tül perdeye ihtiyacınız kalmayacaktır. Diğer yandan normal kumaş /fon perde tercih ettiğinizde elbette tül perde de sipariş etmek durumundasınız. Bu içeriğimizde sizlere Evlerde Perde Seçimi nin öneminden söz ettik.