İplerle Ev Dekorasyonu nedir, hemen söze başlayalım… Bohem ve salaş dekorasyon biçimleri yeniden trend oldu olalı, ev dekorasyonu da çok daha serbest, özgür ve ekonomik bir hal aldı diyebiliriz. Kendin yap ya da ikinci el – sıfır hasırdan duvar tabakları, dekorasyonda kullanılabilen şal örtü tarzları, ikinci elcilerden alınan koltuk ve mobilyalarla farklı ürünleri kombinleyerek ‘yeniden tasarla’ modası, bizleri ev tasarımında kendimizi kasmak olgusundan resmen kurtardı. Dolayısıyla da camlarda kullanılan pahalı tül perde modellerinin yerine iplerle kendi ellerimizle oluşturabileceğimiz ip perde modellerini rahatlıkla kullanabiliyoruz şimdilerde.

İplerle Ev Dekorasyonu Ve Makrome Perdeler

Büyük evleri dekore etme kavramı, oldum olası zor bir konuydu. Öte yandan günümüzde yeniden yaygınlaşan az kişinin yaşadığı, minik aile evlerinin diğerlerine kıyasla çok daha küçük, sıcak ve samimi ortamlar olduğunu hissediyoruz. Dolayısıyla da tasarımı çok daha keyifli olan küçük ve orta ölçekli evlerde günümüzde çok trend olan bir olgu daha var ki o da ip perde kullanımı. Klasik  perdelerin salaşlığıyla bir hayli karşısında duran bu olgu, evlerin bazı bölgelerini ayırmak için de kullanılıyor. Son derece dekoratif olan, aynı zamanda da herhangi bir amaca hizmet etmeyen hoş görünümlü ip perde çeşitlerinin evlerimizi daha estetik gösterdiğini de hemen ekleyelim.

İp perde türevlerinde genellikle kullanılan ana malzeme makrome ipleridir. Makrome ipleri kalın olduğundan bu tarz perde modelleri de daha sportif ve rustik bir havadadır. Bunun dışında daha kaygan olan ve polyester iplerden yapılan hafif ve uçuşkan modeldeki ip perdelerin tasarımında boncuk ve payet gibi ürünler de kullanılabilir. Ayrıca makrome ipleri kalın olduğundan karışma riski de taşımaz. Öte yandan ince ipli perde modellerinin her zaman birbirine karışma riski vardır.

Bunun önüne geçmek için kalın makrome perdeler tercih sebebidir. İp perde modelleri, sadece dekorasyon amaçlı kullanılmaz. Bazı evlerde şık bir pencere süsü olarak da kullanılabilir. Üst kısımları çeşitli motifler halinde örülürken alt kısımları ‘su’ tabir edilen bölüm olarak açık bırakılır ve pencereleri süsler. Böylece uçları püsküllü perdeler ortaya çıkar. Bu tarz perde modelleri daha çok tül perde modunda kullanılıyor. Makrome perdeler, bahçeye bakan, içerinin görünme riski olmadığı müstakil bölümlerde rahatlıkla kullanılabilir. Yine sıklıkla mutfakta da kullanılmaktadır.

Seperatör Modunda İp Perde Modelleri

İp perdelerin sadece camlarda perde amaçlı kullanılmadığını söylemiştik. Kapı bölücü – sineklik modunda da kullanılabilen ip perde modelleri, seperatör tadındaki alanlarda da kullanılabiliyor. Örneğin oyun alanlarında çocuklar, içine girip saklambaç oynayabilecekleri alanlara bayılır. Söz gelimi kız çocukları tül gibi süs amaçlı bu tarz iplerle yapılan bölümleri çok sevecektir. Dilerseniz siz de çocuk odasında bu tarz ışıltılı – boncuklu ipten özel oyun alanları yaratabilirsiniz.

Siyah İp Perde

Siyah renkli ip perde modelleri ışığı süzen ve gözü rahatsız etmeyen loş alanlar yaratmak için çok ideal. Bu tarz ip perdeleri, yatak odasında kullanabileceğiniz gibi dilerseniz dinlendirici loş salon ya da oturma odası tasarımında kullanabilirsiniz.

Gold İp Perde

Gold – ışıltılı renkli ip perde modelleri, elbette şaha şahalı bir salon ya da yatak odası için ideal olan modellerden. Saray vari bir atmosferiniz varsa, pencerelerinizdeki bu tarz bir eşlikçi odanıza ihtişam katacaktır.

Işıltılı Burgulu İp Perde Modelleri

Burgulu ip perde modelleri, pencerelerde daha hacimli duran gösterişli modellerden. Spor dekorasyonlar dışında her türlü tasarım tarzına uyum sağlayabilecek olan burgu tipi perdeleri dilediğiniz bölümde kullanabilirsiniz.

Beyaz İp Perde Modelleri

Bir gelin edasında pencerelerinizde duracak olan beyaz ip perde modelleri, sadeliğiyle elegan tarzını her zaman evlerinize taşır.

Ful Pullu Boncuklu Perdeler

Pullu – boncuklu perde modelleri, aşırılıktan korkmayan kişiler için uygun bir tercih olabilir ancak. Bu tarz albenili ve yüksek ışıltılara sahip bir perde modelini camlarınızda kullanmadan önce dekorasyon tarzınıza dikkat çekmek isteriz. Eğer bu gibi bir ürünü kullanacağınız mekan, ultra aşırı ve albenili ise evinizde göz yoran bir patlama olacaktır. Bu nedenle elegan ama sakin mobilyalarla birlikte kullanmanız gerekir. Kısacası camlarınızdaki perde, mekanın starı olmalıdır. Bu içeriğimizde de sizlere İplerle Ev Dekorasyonu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.