Konumuz kapı girişi çiçeklendirme önerileri…Bahçe ve kapı girişlerinin çiçekli görselleri her zaman insanı çeken ve insana huzur veren ayrıca duygu seli yaşatan görsellerdendir. Bu nedenle de bu gün içeriğimizde Kapı Girişi Çiçeklendirme Önerileri ne yer verdik.

4 Mevsim Çiçeklendirme

Eğer siz de kapı girişlerindeki çiçeklerin 4 mevsim canlı kalmasını ya da uzun ömürlü olmasını istiyorsanız elbette dikkat etmeniz gereken şeyler var. Örneğin kışların sert geçtiği bahara yakın don yaşanan bir iklimde yaşıyorsanız bitkileri saksıyla buluşturduktan sonra özellikle gece saatlerinde onları koruma altına almalısınız. Bunun için mümkünse bitkileri özellikle geceleri teras ya da balkon içine, antre ya da avlu kısımlarına almalısınız. Eğer bu mümkün olmuyorsa en azından onları naylonlarla sarmalısınız. Ayrıca kapı girişimde fazla çiçek ekecek alanım yok diye de üzülmeyin. Üstteki ve alttaki sempatik görseller güzelliğiyle metrekarelerce bahçeye bedel değil mi sizce de…?

Yanı sıra girişleri, balkon, avlu ya da verandayı renk armonisi oluşturacak çiçeklerle coşturmayı planlıyorsanız, sevdiğiniz renkleri belirleyerek bu noktadan yola çıkmalısınız. Örneğin kırmızı – beyaz çiçekler (örn; ateş çiçekleri ve beyaz papatyalar), sarı ve turuncu çiçek harmonisi (kadife çiçekleri- kasım patlar) buna güzel bir kombin örneği oluşturabilir. Pembe – mor harmonisi içinse menekşeleri ve mine çiçeklerini düşünebilirsiniz.

Saksı Seçimi Önemli

Gelelim saksı seçimine. Biliyorsunuz çiçek görselinde saksıların seçiminin rolü büyük. Saksılar ne kadar şık ta da sempatikse çiçekleriniz o kadar güzel görünür. Ayrıca saksı deyince ezbere kaçmanıza da hiç gerek yok. Baksanıza kimileri mini bir sandalı orijinal bir saksı olarak kullanmış bile…

Örneğin geniş bir bahçe ya da kapı girişinde büyük, dik, yüksek ve gösterişli saksılarla çok daha uygun olacaktır.Yine farklı boyutlu saksılarla çok katmanlı bitki seramonisi yaratabilirsiniz.

Çiçek Peyzaj Tasarım

Öte yandan ekim – biçim görseli bakımından çiçek boyutlarındaki derinlik ve yükseklik dış mekan çiçek düzenlemesinde saksılar kadar önemlidir. Örneğin aynı saksı içinde farklı yüksekliklere sahip çiçekleri buluşturabilir ve dekoratif bir aranjman tasarlayabilirsiniz.Bahçe girişlerinizdeki bu gibi tasarımlar içinse bitki tablo tasarımlarını hatta biriketleri bile kullanabilirsiniz.

Unutmayın kadeh formundaki bir saksıdan alçaktan yükseğe doğru uzanan farklı çiçekler her zaman göz zevkinizi süsleyecektir. Elbette dikey bahçelerden hoşlanıyorsanız aşağıdaki gibi uzun ömürlü ve bakması çok kolay olan sukulent bitkilerle de evlerinizin kapı girişlerinde en güzel dikey bahçe örneklerine imza atabilirsiniz.

Çiçeklerinizin köklerine daima ihtiyaç duydukları kadar su verin ki fazla sulama neticesinde çürümesinler. Bunun için saksıların dibine çakıllar yerleştirmenizi ve delikli saksı seçmenizi öneririz. Yine ilkbahara çıkarken coşturucular ve vitaminlerle çiçeklerinizi desteklemelisiniz. Yıkadığınız sebze sularını ya da yumurta kaynattığınızda elde kalan suyu sakın çöpe dökmeyin. Zira bu saydıklarımızın her biri vitaminli sulardır. Hepsini çiçek sulamakta kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Kapı Girişi Çiçeklendirme önerilerinden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.