Mutfağın en önemli elemanıdır Set Üstü Ocak lar. Özellikle de uzun yıllar odun ateşinde pişen yemeklerin ne büyük emekle yapıldığı iyi bilir büyüklerimiz. Tüplü ocakların ardından ise şimdilerde şık ve yer kaplamayan artı temizlemesi kolay fonksiyonel özellikleriyle set üstüler sahnede…  Yani namı diğer ankastreler… Peki,  ankastre ocak satın alırken nelere dikkat etmeliyiz gelin hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle alacağımız ocak standart ocak mı, yoksa set üstü ocak mı olacak bunu belirlemeliyiz.  Eğer evinizin mutfağında ankastre için özel bir bölme yoksa set üstü ocak tercih edebilirsiniz. Yine standart ya da set üstü ocak almadan önce ölçü alarak not etmelisiniz. Ayrıca ocak satın alırken gözlerinde yanan ateş miktarı, ocak gözlerinin yerleşimi, ısı miktarı gibi özellikler göz önünde bulundurulmalı.

Güvenlik-Gaz Emniyeti

Ocaklar tüpe bağlı çalıştığında mutlaka gaz emniyet sistemi bulunmalıdır. Ucuz bir ocak alıp da aile ve can güvenliğinizi tehlikeye atmamalısınız. Olası gaz kaçağı veya herhangi bir sorun oluştuğunda gaz emniyet sistemi devreye girecektir.

Yine ocağın iyi yemek pişirmesi kadar kolay temizlenmesi de önemli noktalardandır. Örneğin cam, beyaz, ınox -gri renkli ve demir döküm veya emaye ızgaralar, temizlik faktörünü etkiler. Emaye ızgaraları döküm demir ızgaralara göre daha kolay temizlenir ama daha çabuk aşınabilir. Demir ızgaralarda ise çizilebilir. Temizliği en kolay olanlar ise ne beyaz, ne de gri olanlar değil  siyah ve beyaz cam yüzeyli ocaklardır. Yine ocakların düğmeleri, ocak gözleri ve ocak ızgaraları dayanıklı malzemeden üretilmelidir.

Ankastre Ocak Seçerken

Kısacası ankastre ya da set üstü ocak seçimi yaparken;

1 –  iyi pişirmesi,

2 – kolay kullanım,

3 – kolay  temizlenmesi,

4 – gaz emniyet sistemi gibi konular üzerinde durulmalıdır.


Örneğin girintili çıkıntılı ocaklar her zaman temizliği zorlaştırır. Gaz düğmesinin ateşleme sistemi güçlü olmalıdır. Çakmaklar, ocak gözü içerisinde gizli olmadır. Ocak ızgaraları lastik ayaklara sahip olmalıdır. Ocak yüzeyinin çizilmeye dayanıklı ve kaliteli olması gerekir. Ocağın arka yüzeyi kirlenmeye müsaitse cam kapaklı model seçilmelidir. Set üstülerde taşma hacmine (ocak kafalarının çevresindeki havuz) dikkat edilmelidir.  Taşma havuzu olmayan bir modelde yiyecekler taştığında taşkınlıklar çekmecelere ve dolaplara kadar akabilir. Oysaki taşma güvenliği olan ocaklarda mutfaklar bu denli batmaz. Yine ocaklarda yer alan küçük çay -kahve gözleri kullanışlı alanlardandır.

Kaliteli Ocak ÖzellikleriSet üstülerde düğme pozisyonları ve ocak pozisyonları kullanışlı olmalıdır. Set üstü ocak larda en önemli nokta düğmeye bağlı olan valfler/bek ler yani alev kafalarıdır. İyi bir ocakta düğmeler,  çok kısıktan çok harlı bir aleve kadar yön değiştirebilir.  Kaliteli ocaklarda düğmeler kısıldığında titreme, açıldığında ses yapmaz ve gazı da ekonomik kullanır. Izgaraya yerleştirilmiş tencereler sallanmamalıdır. Döküm ızgaralı ocaklar ağırdır, kullanımları da daha zordur buna rağmen daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yine ocaklar için tasarlanan emaye kaplı döküm ızgara modelleri de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.