Provence dekorasyon fikirleri ile eviniz minik bir saraya dönüşebilir. Provence aslında Fransa’nın güneyinde yer alan bir bölge. Bu şahane bölge; gerek iklim, gerek doğası, gerekse de natürel güzellikleriyle öylesine büyüleyici bir yer ki zarafeti, estetik bakımdan ev dekorasyonlarına büyük ölçüde yansımış. Kısacası Provence bölgesi, dekorasyon tarzı ile dünyada isim yapmış stil sahibi bölgeler arasında yer alıyor ve ‘Provence dekorasyon stili’ tanımlamasıyla da anılıyor.

Provence Dekorasyon Fikirleri Ve Provence Stili

Provens tanımı aslında “Fransız usulü kır yaşamı” olarak ün yapmış ve doğum yeri Fransa’nın güney kıyılarının arkasında kalan dağlık bölgesi. Bu bölge lavanta tarlalarıyla kaplı. Zarif dekorasyon stilinin süslediği evlerde ise patine dokulu mobilyalar yer alırken ferforje aksesuarlar ve natürel kumaşlar da evleri dolduruyor.

Provence Stilinin Özellikleri Nelerdir?

Provens dekorasyon stili;  zarif, rahat, samimi bir tarz içerirken kullanılan mobilyalar natürel dokularda ve açık tonlardadır. (genellikle beyaz tonları) Yine mobilyalar mat ve natürel çalışılmış cilalı ahşaptan seçilir. Doğal taşlarla kaplı şömineler, orta tonlarda rabıtalar, doğal taş yer karoları sıkça kullanılır. Mutfaklarda genellikle geniş ada tezgahları ve iddialı aydınlatmalar kullanılır.

Kullanılan renkler genellikle pastel ve pudra tonlarındadır. Kumaşlar arasında ketenler, danteller, çiçek desenli kumaşlar sıkça yer alır. Düz ve dantel tül perdelerle kaplı geniş camlar evlere zengin tatlar katarken cibinklikli yataklar adeta mini sarayları anımsatır. Stil sahibi bu evlerde genellikle halılar yerine hafif ve renkli kilimler yer alır.

Kristaller, Seramik Ve Porselenler Ağırlıkta

Yine cam ve tel kaplı büyük dolaplar eski usül evleri hatırlatan cinstendir. Raflardaki seramikler, büfedeki porselenler ise göz okşayıcı niteliklerdedir.

Evlerde rahat, rustik ve natüralist bir hava hakimdir. Adeta Güney Fransa sokaklarındaki romantik ve nostaljik hava yöredeki kır havasıyla birlikte evlere yansımış durumdadır.

Buradaki evlerin dekorasyon renk paletinde ve materyallerinde adeta doğadakine en yakın örnekler yer alır. Örneğin; yeşil rengin açık tonları, patine gri ve krem rengi, uçuk mavi, tozpembe, açık sarı ve tabi ki lavanta rengi gibi. Dilerseniz siz de zarif dokunuşlu Provence dekorasyon stilini birkaç dokunuşla evlerinize taşıyabilirsiniz. Üstelik bunu uygularken çok pahalı mağazalara giderek sıfır ürünler almanız şart değil. Örneğin yaşanmışlık hissi veren nostaljik auralı mobilyalarınıza eskitmeli dokunuşlar katarak, belki soft renklere boyayarak ve kumaşlarında değişiklik yaparak bunu başarabilirsiniz. Hatta dilerseniz eski eşya satan mağazalardan bile ürün toplayabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Provence dekorasyon fikirleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.