En güzel mutfak halısı modelleri ile mutfaklarınızı sempatik alanlara dönüştürebilirsiniz. Mutfak masaları her akşam donatılmış yemek masasının etrafında toplandığımız ve o sıcacık aile sohbetlerini yaptığımız alanlardan. Elbette mutfak halıları da bu mekanı sıcacık ısıtan objelerden biri. Yaz – kış tezgah altında, ocak önünde ve yemek masasının hemen altında bulunan mutfak halıları, mutfak dekorasyonuna renk katarken ayaklarımızı üşütmekten de bizi korur.

Peki, mutfak halısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz, bunu daha önce hiç düşünmediyseniz ve özellikle de bu günlerde mutfak halısı seçmeyi düşünüyorsanız size önereceğimiz püf noktalarını göz ardı etmemenizi öneririz.

Kaymayan Halı Modellerine Yönelin          

Mutfaklar tıpkı banyolar gibi ıslak zeminli bölümlerdendir. Bu nedenle dökülme, taşma, ıslanma olaylarının sıkça yaşandığı mutfaklarda kaymayacak mutfak halısı modellerine yönelmenizde yarar var. Ayrıca özellikle mutfak halısı seçerken kaliteli,  sadeliğiyle öne çıkan halıları tercih etmenizde yarar var. Hantal, aşırı ağır ve çok değerli halıları da mutfaklarda kullanmamanız gerekir.

Zira sıklıkla ıslanabilen, nem – su alabilen, yemek artıklarının ve lekelerinin dökülebileceği bu halıları silkelememiz ve yıkatmanız gerekebilir. Ağır halıları bu noktada tercih ettiğinizde yerinden güçlükle kaldıracağınızı unutmamalısınız. Onun yerine pratik kolayca yıkanabilen silinebilen ve leke tutmaz özelliklerdeki mutfak halılarını öneririz. Değerli halılara mutfaklarda yazık olacağından bu tür halıları salon ya da oturma odası gibi noktalarda kullanmalısınız.

Yine mutfaklarda seçilen halının ağır tüylü bir yapıda olmaması önemlidir. Bu özellikler size kolay süpürme ve temizleme anlamında zamandan tasarruf ettirecektir. Seçilen  halının damlayan su damlacıklarını içine çekmeden hızla kuruyabilecek akrilik ve sentetik özelliklerde olması, aşınmaması ve koku yaparak küflenmemesi için önemlidir.

Renk seçimi

Mutfak halılarında önemsenmesi gereken kriterlerden biri de renk tonlarıdır.  Mutfaklarda sarı, beyaz, bej – krem gibi açık renkleri seçmek leke görünürlüğü bakımından yanlış tercihlerdendir. Bunun yerine siyah, kırmızı, lacivert, mavi, gri gibi koyu tınları tercih ederek lekeler oluşsa bile kamufle edebilirsiniz. Böylelikle halıya yağ damlatsanız da yağ, kahve, salça gibi lekeler kendini göstermez. Yine renk seçimi konusunda mutfaktaki eşyalarla uyumlu ve  iç karartmayacak renklerdeki halıları seçebilirsiniz.

Bu konuda mutfak dolaplarını, perdeleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca uyumlu tonlarla renk geçişlerine izin verebilirsiniz. Bu arada mutfak halısı seçerken lekeleri önleyen, halılarınızı koruma altına alan şık ve antibakteriyel Welsoft mutfak halı örtüsü modellerine de göz atabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere En güzel mutfak halısı modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.