Retro Salon Dekorasyon fikirleri başlıklı içeriğimizle yeniden sizlerleyiz. Retro modası, moda sektöründe olduğu kadar dekorasyon alanında da dönüp dolaşıp kapımızı çalan rüzgarlardan… Özellikle de nostaljiye düşkün bir yapınız varsa retro dekorasyon esintileri sıklıkla ilginizi çeken alanlardan olabilir. Peki retro dekorasyon esintilerini evlerimizde güzel bir uyum içinde nasıl sergileyebilir ve kullanabiliriz?

Şarabi Renkler

Tarz esintilerinin kullanımında elbette renk konusu önemlidir. Buna bağlı olarak da bazı modern ve nostaljik tonlar vardır ki bunların en başında bordo gelir. Yine lacivert, kahve tonları da diğer seçenekler arasında yer alabilir. Bunlara en iyi eşlikçi olacak renk tonlarından biri de krem rengidir.

Koltuk Tasarımı

Yine retro bir oturma odasında ya da salonda  kullandığınız koltukların da retro tasarımında olmalı en azından bu çağrışımı yapmalı. Özellikle koltukların çizimi, kolçak kısımları, ayak ve kol kısımları retro tarzına uygun olmalıdır.

Retro Halı

Retro tasarımlı halılar günümüzde öylesine moda oldu ki sık sık bunların eskitme stildeki ince tabanlıları tasarlanmaya başlandı. Elbette değerli retro stilindeki halıları satın almak günümüzde çok maliyetli bir işlem… Öte yandan büyüklerinizden kalma halılarınız varsa bu konuda çok şanslısınız diyebiliriz. Yoksa da üzülmenize gerek yok eskitme stilindeki retro halılarla da bu ambiyansı pek ala da sağlayabilirsiniz evinizin salonunda.

Tekstil

Çiçekli perdeler, çiçekli halı, paspas ya da koltuk kaplamaları da bir zamanların sıklıkla kullanılan ürünlerinden biri. Günümüz modern tekstil öğeleri ise daha çok düz renklerden, desensiz tarzlardan, tüylü ya da kırçıllı kumaşlardan oluşuyor. Çiçekli kumaşları tercih ederek salonunuzda retro etkiler yaratabilirsiniz.

Retro Tablolar

Yine retro tasarımlı tablolar da eve farklı bir hava katan öğelerdendir. Naturmort resimler, nü tablolar, manzara resimlerini tercih edebilirsiniz bu konuda. Çerçeveler ise ahşap ya da parlak görünümde olabilir.

Eski Oturma Pufları

Bir zamanlar şık ya da sempatik  puf modelleri, evlerimizi sıklıkla süslerdi. Bu yüzden retro bir tasarım için evinize uyumlu olan pufları kullanabilirsiniz. Artı kilim desen kaplı minderler ve buldan tarzı minder örtüleriyle de bu tarz görselleri destekleyebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Retro Salon Dekorasyon fikirlerinden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.