Doğru yorgan seçimi yaşamımızda ne kadar önemli, bu gün bu konudan söz etmek istedik. Günümüzün 3/10’unu uyuyarak ve kalan kısmını da çalışarak artı diğer sosyal aktivitelerimizi geçirmek üzere kullanmaktayız. Bu tablodan da anlaşılabileceği gibi tüm gün kullanacağımız enerji için gerekli dolumu kalan bu 3/10′ luk dilimde tamamlamak zorundayız.

Uykuda tüm organların ve metabolizmanın da yenilendiğini hesaba katacak olursak, sağlıklı ve homojen bir uyku çekmemiz şart. Burada da yatak seçiminin önemli olması gerektiği kadar yorgan – yastık gibi ürünlerin de son derece doğru, sağlıklı ve kaliteli ürünler arasından seçilmesi gerekiyor. Peki bu konuda yani doğru yorgan seçimi aşamasında nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru Yorgan Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle yorgan seçerken oda sıcaklığını göz önünde bulundurmalısınız. Yorgan, kesinlikle uyuduğunuz odanın sıcaklığına uygun niteliklerde olmalı. Örneğin yün bir yorgan ya da kuş tüyü bir yorgan asla sıcak evler için uygun değildir ve sizi terleteceğinden uyku içerisinde aşırı sıcak hisettirir böylelikle de uyku kalitenizi düşürür. Yine yumuşak ve hafif dokulu yorganlar istiyorsanız boncuk ya da yaprak elyaflı ürünlere yönelebilirsiniz. Zira yün ve kaz tüyü yorganlar kg olarak oldukça ağırdır.

Silikon Ve Elyaf Yorgan Modelleri

Öte yandan elyaf ve silikonlu yorganlar oldukça yumuşak ve hafif olmalarına rağmen çok ısıttıkları söylenemez. Eğer eviniz çok soğuk oluyor ve yeterli derecede ısınamıyorsa silikon ve elyaf yorgan modelleri sizler için yeterli olmayacaktır.

Yorgan ebatlarından söz edecek olursak yorgan ölçüleri standart yatak gruplarına göre standart ölçülerde olsa da mini ve battal ebatlarda da yorgan tasarlanabiliyor. Bu konuda en doğrusu yatak ölçüsünü baz almak olmalı. Buna göre yorgan ölçünüz her zaman yatağınızdan 20 cm daha geniş olmalıdır (kayma, uyku esnasındaki çekiştirmelere ve açılmalara karşın)

İpek Yorgan Modelleri

İpek yorgan modelleri, antialerjik yorgan türüdür. Kir ve toz tutmaz özelliklerde olduğundan alerji yapmaz. Yumuşaktır ve terleme yapmaz.

Kaz Tüyü Yorgan Modelleri

Kaz tüyü yorgan modelleri, oldukça hafif ve yumuşak ürünlerdendir.

Yün Yorgan Modelleri

Yün yorgan modelleri, gramajda oldukça ağır olan, temizliği zor fakat çok sıcak tutan ürünlerdir.

Yorgan Bakımı

Yorganların belirli periyodlarla havalandırılması, yıkanarak temizlenmesi gerekir. Bu konuda elyaf – silikon gibi ürünleri (makinenin kazanı elverişli büyüklükteyse) çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat bunun dışındaki yorgan çeşitlerini kuru temizleyiciye göndermenizde yarar var. Bugün de sizlere Doğru yorgan seçimi konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.