İşlemeli masa örtüsü modelleri; gerek evlerin, gerekse de restoran cafe gibi işletmelerin masalarında yer alan tekstil ürünleri. Gerek hijyen gerekse de estetik anlamda göze hitap eden parçalar. Günümüzde her ne kadar modern tasarımlı masa dekorasyon kültürlerinin üzerinde mimari detayları göstermek adına yalın masalar tercih ediliyor olsa da Türk kültüründe örf ve adetlere göre her zaman masa örtülerine yer verilir. Üstelik masanın üzerinde sofra kurulu olsa da olmasa da… Bu gibi süslü, estetik ve işlemeli örtüleri görmek her zaman mümkün olabiliyor zira gözlerimiz arıyor. Hatta klasikleşmiş bu alışkanlık, örtüsüz masaları bir miktar çıplak kalmış gözüyle görmemize bile neden oluyor.

Salona Uygun En Güzel İşlemeli Masa Örtüsü Modelleri

Özellikle klasik mobilyalarda kullanılan ve salon dekorasyonlarını süsleyen işlemeli masa örtüsü modelleri ise kendi içinde bir çok kategoriye ayrılabiliyor. Bunlar; dantel işlemeli modelleri, kaneviçeli modeller, iğne oyası modelleri, etamin işlemeli modeller, goblen işlemeli, kabartma işlemeli modeller, kabartma boncuk işlemeli modeller gibileridir. Ayrıca kenarı işlemeli ya da incili modeller, Fransız danteli masa örtüsü modelleri, krinkle masa örtüsü modelleri, tığ işi masa örtüsü modelleri, nakışlı örtüler, zincir işi örtü çeşitleri, motifli örtüler, kum boncuklarla kaplı modeller, dantel – kumaş miksli örtüler, sırlı işlemeli modeller de bu sayısız çeşide eşlik ediyor.

Hangi Dekorasyon Biçimine Hangi Masa Örtüsü Modeli Uygun?

Gördüğünüz gibi özellikle salon masa örtüsü modelleri oldukça şık, kaliteli ve gösterişli modellerden oluşuyor.  Elbette bu konuda evin dekorasyon biçimi ve evde yaşayan kişilerin hayat tarzlarının yanı sıra gustoları da masa örtüsü modellerini belirleyen kriterlerden oluyor. Bu konuda avangart ve klasik döşenmiş evlerde kadife ya da saten salon takımlarla en uyumlu olabilecek olan örtü çeşitliliği; kraliçe nakışlı tül örtü modelleri, güpürlü örtü çeşitliliği,  dantel – saten karışımlarının hakim olduğu örtü modelleri olabileceği gibi ipek ve benzeri  kumaşlardan da seçilebilir

Yine modern ve minimal tarzın artı sade çizgilerin hakim olduğu salonlarda da daha dingin, düz desensiz keten dokulu masa örtüsü modellerine yönelmek gerekiyor.  Bunun yanı sıra mikro petekten üretilmiş yalın ve pratik modeller seçenekler arasında yer alıyor. Şayet Bohem, otantik – etnik stillerde bir salonunuz varsa buldan kumaşlara, ham ketenlere, cotton,  bambu, el dokuması ya da patchwork gibi desenli ürünlere yeltenebilirsiniz. Modern salonlarda daha kullanışlı, pratik ve leke tutmayan ayrıca kolayca yıkanıp ütülenebilen ürünlere gidebilirken elbette şık ve ağır salonlarda daha prestijli ve işlemeli örtülere kayma olsılığınız olabilir. Bu içeriğimizde de gördüğünüz gibi sizlere İşlemeli masa örtüsü modelleri çeşitliliğinden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.