Salona Uygun Sehpa seçimi yapmak şuursuz yapıldığında ya ortamı daraltır, ya da salonda yok olabilir. Oysaki bu seçiminiz bilinçli olduğunda sehpanız bir yıldız gibi ortada parlarken aynı zamanda da çok işlevsel bir amaca hizmet verecektir. Sehpa modelleri konusundaki düzenleme tüyoları ile yeniden birlikteyiz. Sehpa deyip asla geçmemelisiniz. Zira bir sehpa salonu vezir de eder rezilde. Orta sehpaları dekorasyona katkı sunduğu kadar yaşam alanlarında konfora önemli değerler sunan öğelerdendir. Mekanların tam da ortasında konuçlanan bu öğeler ortadaki boşluğu doldururken günlük ihtiyaçlarımızı da karşılar.

Salona Uygun Sehpa Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki sehpa seçimlerimizde neye dikkat etmeliyiz? Öncelikle alanın yani oturma odasının ya da salonun ebatları önemlidir. Ayrıca sehpanın diğer mobilyalarla uyumuna dikkat etmek gerekir. Sonraki aşamada ise sehpa tasarımının şekli, boyutu, malzemesi, rengi, fonksiyonelliği kontrol edilmelidir.

Sehpa seçerken büyük mobilya mağazalarındaki duruşu sakın sizi yanıltmasın. Zira unutulmamalıdır ki mobilya mağazaları evlerden çok daha büyük metre karelere sahiptir ve burada gözümüze daha kübik görünebilir. En iyisi salonunuzun ortasındaki boşluğu ölçerek sehpa almak olmalıdır ki sehpanız olduğu gibi salonunuzu kaplamasın…

Sehpa Seçiminde Malzeme

Yine sehpanın malzemesine doğru karar vermek de sehpa seçimlerinde ikinci adımdır. Örneğin sunta sehpalar çok dayanıklı olmayan yapısıyla zaman içinde ayaklarından ayrılabilir yine suya dayanıklı olmayan ürünler içecek izlerini üzerinde bırakırken şişme ve dökülme yapabilir. Bu nedenle elbette ki gerçek ağaç türevlerinden elde edilmiş iyi bir şekilde kurutularak cilalanmış ürünler evladiyelik olacaktır. Ayrıca seçilen malzemenin koltuklarınızla uyum içinde olması da görsel nitelik açısından önemlidir.

Sehpa seçiminde klasik bir eve spor bir sehpa olmayacağı gibi modern tasarımlı bir eve de oymalı bir sehpa seçimi uyumlu olmaz. Bu yüzden tarz bakımından sehpa modellerini iyi incelemelisiniz. Ayrıca küçük çocuklar olan bir evde sivri köşeli sehpalar yerine oval ve yuvarlak hatlı sehpalar seçilmelidir.

Puf Sehpa Modelleri

Yanı sıra küçük bir salonunuz varsa, sehpanın odayı boğmayacak niteliklerdeki akrilik ya da cam sehpaları seçtiğinizde ferah bir ortam sağlayacaktır. Tüm bunlara ek olarak ortası göbek işlemeli güzel bir halınız varsa İnce ayaklı sehpaları tercih ettiğinizde halılarınızın güzel deseni kapanmaz. Şayet salonunuz büyükse minicik bir orta sehpası asla o salonu tatmin etmeyecektir. bu yüzden orantılı seçimler yapmanızı öneririz. Yine puf sehpa türevleri özellikle küçük ya da trafiği bol olan evlerde hem ek oturma alanı olarak, hem de sehpa olarak kullanılan ürünlerdendir. Örneğin puf sehpaları kenara çekerek artı bir koltuk yaratabileceğiniz gibi hemen üzerine servis tepsileri koyarak sehpa niteliğinde de kullanabilirsiniz.

Depolama Alanlı Sehpa Modelleri

Yine bir ayrıntı olarak salonunuzda daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız raflı, gözlü, çekmeceli modellere yönelebilirsiniz. Böylelikle bu kısımlara dergi, gazete, mecmua türevlerini, sık kullandığınız küçük eşyaları, kitap ya da dergileri istifleyebilirsiniz.

Sehpa Üzeri Dizayn

Elbetteki bu konu sadece doğru sehpa seçimi ile bitmiyor. Bir de sehpanın üzerini düzenleme konusu var. Pinterest gibi bir çok sitede görebileceğiniz üzere günümüzde insanlar artık sayısız sehpa üzeri dizayn biçimi oluşturuyor ve hepsi de birbirinden yaratıcı – şık hatlarla dolu. Üstelik bu farklı sehpa düzeni yorumlarıyla insanlar birbiriyle yarışırken parmak izi teklikleriyle ruhlarını da ortaya koyuyor. Bu yüzden sehpa dizaynı önemli. Zira bu tasarımınızla salonunuzu daha güçlü hale bir hale getireceğinizden emin olabilirsiniz.

Sehpanızın üzerini düzenlerken, hayat tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve önceliklerinizi gözden geçirmelisiniz. İkinci olarak da salonunuzun genel  dekorasyonuna uygun bir düzenleme yapmalısınız. Örneğin sehpa dizaynınızın dinamik bir yapıda olmasını istiyorsanız üzerinde minimal ıvır zıvırlarla dolu bir tepsiye yer verebilirsiniz.

Uzak Doğu felsefesine yönelik bir şeyler olsun isterseniz basık, fırınlanmış toprak kapları ve doğal taşları da düşünebilirsiniz.

Yine basit bir tasarım için hasır bir sepet ya da tepsiye yerleştireceğiniz minik çiçekleri, kaktüsleri değerlendirmeye alabilirsiniz.

Eğer çok okuyan biriyseniz ve entellektüel bir tarzınız varsa sehpa üzerinde kitapları – dergileri kısa bloklar halinde yerleştirebilirsiniz. Ama daha yalın bir düzen tercih ediyorsanız, dekoratif objeler, şamdanlar, ufak vazolar, kül tablaları , kristal şekerliklere de yer verebilirsiniz.

Göz alıcı bir tarz için aynalı – gümüş bir tepsi içine yerleştireceğiniz taşlar ve mumlar da iyi bir fikir olabilir. Bu arada sehpa dizaynı yaparken TV ile konuklarınızla aranızdaki görüş mesafenizi engellememesi adına sehpa üzerindeki objelerin kısa olmalarına özen göstermelisiniz. Sehpanızın üzerini düzenlerken, hayat tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve önceliklerinizi gözden geçirmelisiniz. İkinci olarak da salonunuzun genel  dekorasyonuna uygun bir düzenleme yapmalısınız. Bu içeriğimizde de sizlere Salona Uygun Sehpa seçimi fikirlerinden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.