Şık Bahçe Tasarım yapmak isteyenler buraya!… Bahçe mevsimi kapıda… Şayet siz de bahçesi olan bir evde oturuyorsanız çok şanslısınız. Zira yoğun geçen bir günün ardından dinlenmek, akciğerleri temiz havayla doldurmak için en iyisi bahçeli bir evdir. Bahçeye çıkarak açık alanları değerlendirme vakti de yaklaştığına göre haydi gelin terası ya da bahçesi olan evinizi daha da güzel bir tasarıma büründürün diyoruz. Özellikle şehir yaşamında bahçeli bir evde oturmak gibisi yok. Günün yorgunluğunun, iş stresinin, aşındırıcı bir trafiğin ardından çay – kahve keyiflerinin, yemek sofralarının keyifli sohbetlerin merkezidir biliyorsunuz ki teraslar. Kafanızda kalan, canınızı sıkan sizi yoran her şeyden uzaklaşmak için harika kurtarıcınız olan balkonunuzu güzelleştirmek için işte size ilham veren şık balkon – bahçe tasarım fikirleri…

İyi Bir Bahçe Tasarımı İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Bahçenizin metrekaresine göre hem de küçük ayrıntılara takılmadan en iyisi de bütçenizi yormadan hayalinizdeki alanı yaratabilirsiniz. Peki bu cennet köşesinde ne görmek istiyorsunuz? Bu konuda çakıl taşları, ahşap panolar, farklı yer karolarını bile değerlendirebilirsiniz. Bu malzemelerle bahçenizi bölerek kendinize yeni bir kullanım alanı yaratabilir ve sınır çekebilirsiniz.

Bahçe Aydınlatma

Yine bahçe , balkon – teras alanlarında aydınlatma unsurları da çok önemlidir. Bahçe keyfinizi sadece gündüz saatleriyle sınırlandırmak istemiyorsanız bu keyfi soft, gözü yormayan ve iyi bir ışıklandırmayla geceye de taşıyabilirsiniz. Bunun için zevkinize ve tarzınıza göre duvar aplikleri, kağıt fenerlerden, mumlardan, karpuzlardan ve ışıklı şeritlerden yararlanabilirsiniz.

Bahçede Farklı Kullanım Alanları

Şayet bahçenizde yeterli alan varsa yemek alanı- dinlenme-oturma bölümlerini birbirine yakın ve bağımsız olarak da tasarlayabilirsiniz. Sohbet köşenizde minder, puf, şezlongları, armut ve salıncakları dahi kullanabilirsiniz.

Çiçeklendirme

Hangi mevsimdeyseniz iklime uygun çiçeklerle yeşillendirme yapabilirsiniz. Örneğin bahar aylarının hemen öncesinde ; nergis, fulya, şebboy, kasımpatı, hercai menekşeler, laleler ekebilirsiniz. Gül sürekliliği olan en verimli ve güzel çiçeklerdendir. Yine yaz ayları için karanfil, küpe çiçeği, cam güzeli, kadife çiçekleri, balıkağzı çiçeklerini düşünebilirsiniz.

Sürekli kullandığınız bir bahçe için daha çok bitkilerle yeşillendirme düşünmelisiniz. Lükstrüm, kauçuk, Çin gülü, kılıç, şimşir, çam bunlara bazı örneklerden…

Eğer bahçede dahi karmaşadan hoşlanmayan biriyseniz bahçenizi yukardaki gibi bölerek daimi bir nizam sağlayabilirsiniz. Bu içerikte de sizlere Şık Bahçe Tasarım dan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.