Zen Döşeme Stili nden söz etmeden önce Zen akımı olarak bilinen bu felsefenin neyi temsil ettiğinden söz etmemiz daha doğru olacaktır. Zen, Japonca’da meditasyon anlamına gelen bir kelime ve bu felsefede yüksek enerji çok önemli. Zen felsefesi aslında oldukça spesifik bir konu ve iyi anlaşılması için yoğun bir araştırma gerektiriyor. Hindistan kökenli bu akımda; uyum, denge ve rahatlamaya yönelik meditasyonlar uygulanıyor. Hal böyle olunca  dekorasyona uyarlanmış hali de uyum, denge ve rahatlamayı hedefleyen çizgiler içeriyor.

Zen Döşeme Stili Nasıl Tasarlanır?

Kökeninde Hindistan yer alan ama içerisinde Uzakdoğu esintileri ve tasarımlarının yer aldığı Zen stilinde tam olarak keskin çizgilerin ve kuralların olduğunu sörlersek yanlış olur. Uzakdoğu tasarımlarını ve minimalist çizgileri içeren bu stilde temel olarak zihninizi rahatlatacak unsurlar yer alıyor.

Doğal, Rahat Ve Huzur Kokan Ortamlar

Elbette zihin rahatlaması denince insanın aklına ilk olarak doğal ortamlar, natürel renk ve efektler geliyor öyle değil mi?  Her şeyden önce Zen stilleri doğal renk tonlarını içerir. Örneğin toprak renkleri, hava renkleri, suyun renkleri temeldir. Kahverengi,  bej, beyaz, taş renkleri, nüde tonlar buzlu pembe renkleri bunlara birer örnek olabilir.

Düz Ve Sade mobilyalar

Renklerin ardından mobilya stillerinden söz etmemiz gerekirse doğal materyallerden üretilmiş fazla süs – püs- oyma ya da işleme taşımayan minimal çizgilere sahip ürünler Zen tasarımlarında yer alır.  Klasik, Akdeniz ya da tropikal tarzlardan bir hayli uzak olan Zen stilinde daha çok Japon minimalizminin varyasyonları hakimdir. Düz ve köşeli mobilyaların eşlik ettiği bu tarz mekanlarda ortamdaki renkler uyum içinde olmalıdır.

Tekstil ürünleri organik malzemeden yün – pamuklu gibi natüral materyallerden olmalıdır.  Aksesuar kullanımı yok denecek kadar azdır.  Gün ışığı odaları büyük ölçüde aydınlatırken ortamlarda elektrik aksama ait nüveler göz tırmalamaz hatta bulunmaz.

Tavanlar genellikle yüksektir.  İşlevsel, az sayıda, basit yapılı mobilyalar evleri süsler. Gereksiz olan ve ev içerisinde görevi olmayan ürünlere yer verilmez. Zen tasarımlı bir evde asla göz yoran dağınık bir görüntüye rastlayamazsınız. Odalardaki her detay bir ahenk ve bütünlük içindedir.

Japon tarzındaki stor perdeler, ahşap laminant parkeler, doğal taş duvar kaplamaları,  granit kaplamalar, hasır – rattan-bambu mobilya türevleri,  hasır sepetler, düz şilteler ve minimal tarzdaki konsollar Zen evlerinin temel taşlarındandır. 

Zen stili dekore edilmiş bir ev size meditasyon yapıyormuşçasına bir rahatlık sağlar. Bu dekorasyon stiliyle günün stres ve yoğunluğundan kurtularak evinize yepyeni bir kimlik kazandırabilirsiniz.  Zira Zen dekorasyon stili enerji yükselten bir tarza sahiptir. Bu içeriğimizde de sizlere bir Uzak doğu klasiği olan Zen Döşeme Stili den söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.