Alan Tasarrufu Sağlayan Merdiven Fikirleri ile evlerinizle ahenk içinde olan basamaklara sahip olabilirsiniz. Merdivenler… Ters dubleks, ikiz ev, triplex, dubleks gibi evlerin olmazsa olmazlarındandır. Üstelik de merdivenlerin altında kalan alanlar akıllıca değerlendirilmediğinde yıllar boyu ölü alanlar olarak işe yaramaz şekilde yer işgal eder.

Oysa harika tasarımlı hem dekoratif, hem de işlevsel bir merdiven olgusunu evlerinize taşıyabilirsiniz dilerseniz. Merdivenleri dilerseniz küçük bir kitaplık, depolama alanı olarak dahi kullanabilirsiniz. Dilerseniz içine çekmeceler ve dolaplar yerleştirebilirsiniz. Böylelikle her zaman elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalarınızı buraya depolayabilirsiniz.

İlginç Merdiven Altı Alanları

Hatta küçük bir evde işi bir adım ileriye taşıyarak ve daha da büyüterek merdiven boşluklarını; ofis, okuma olanı hatta belki de bir mutfak olarak dahi değerlendirebilirsiniz.

Merdiven Altında Mutfak Olur mu?

Şayet küçük bir evde yaşıyorsanız elinizdeki bütün alanı kullanmak şart olacaktır. Bu yüzden de merdivenin altındaki alanı fonksiyonel bir mutfağa dönüştürebilirsiniz. Özellikle amerikan mutfaklı yani mutfağı salona dahil olan evler için bu tasarım, harika bir çözüm olacaktır.

Eğer daha da şık bir merdiven altı mutfak tasarımı görmek ve uyarlamak istiyorsanız da yukarıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Kısacası parlak fikirlerle alandan tasarruf etmenize yardımcı olacak merdiven altı tasarımlarını kullanarak kendi merdiven altınızı fonksiyonel bir alan haline getirebilirsiniz.

İşlevsel Ve Fonksiyonel Bir Merdiven Altı

Merdiven altında kalan kısımda tasarruf etmek için burada akılcı ve işlevsel eşyalar kullanılmalıdır. Şayet burada çok büyük bir alan yoksa doğrusal bir duvar dolabı seçerek içine bütün eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Ama daha büyük bir alanınız da varsa ve bu kısmı bir mutfağa dönüştürecekseniz ada mutfak tasarımlarına göz gezdirebilirsiniz.

Merdiven boşluğundaki alanda merdivenin alçak ve yüksek kısımlarının size sağladığı brüt alan, bu kısımda nelerin kullanılabileceği hakkında size fikir verecektir. Bu noktada genellikle alçak kısımlar, dolap ya da çekmece olarak değerlendirilebilir.

Daha yüksek alanlar ise aktif olarak kullanılabilecek olan buzdolabı, ocak ya da bulaşık makinesi konuçlandırma bölümü olarak değerlendirilebilir. Bu içeriğimizde de sizlere Alan Tasarrufu Sağlayan Merdiven fikirlerinden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.