Art Deco nedir? 1920’li yıllarda Art Nouveau akımına tepki olarak doğan Art deco stili klasik Amerikan mimarisinde önemli izler bırakan ve dünyada da gittikçe popülerleşen bir dekorasyon stilidir.

Madem evlerimiz kişiliğimizden izler taşıyor o halde evlerimizde rahatlığı ya da  şıklığı tercih etmek bizlerin elindedir.  Ama sizce bu iki öğe aynı  anda bir evde barınamaz mı?…

Gittikçe Popülerleşen  Art Deco Dekorasyon Stili

Bu sorunun olumlu cevabı ise Art Deco tarzı ile mümkündür.

5 yıldır Fransa’dan Amerika’ya kadar esen bu rüzgar şıklığı ve keskin detayları bir arada barındırıyor. Aynı zamanda sofistike bir tarz olan bu stilde; üçgenler, daireler, keskin çizgiler ve gotik detaylar  simetri ile birlikte bir arada kullanılıyor. Art Deco,  modern ve lüks detaylar taşırken aynı zamanda  da içinde maskülen ayrıntılar da barındırmaktadır.

Pastel Ve Keskin Renk Karması

Soğuk ve pastel renkler, Art deco da yoğun şekilde kullanılır. Siyah parlak lake, koyu renk maun – ceviz ahşap türleri,  dokularda geometrik desenler, kumaşlarda deri ve kadife detaylar sıklıkla önde gelen detaylar arasındadır. Yüzeylerde ve aksesuarlarda parlak  altın ve bronz detaylar hakimdir.

Lüks görünümlü kristalize ışık saçan avizeler, aydınlatmalar,  heykeller, gösterişli tablolar, kabartmalı ve yüksek dokulu duvar kağıtları heybetli görseller sunar. Gösterişli bir stile sahip olan Art Deco da balonlu, büzgülü, drapeli fon perdeler sıklıkla kullanılır.

Art Deko Uygulaması Zor Mu?

Art Deco stilini belki ilk etapta modern bir eve uygulamak zor gelebilir. Oysaki  bu görkemli tarzı sadece birkaç ufak detayla bile iç mekanlara taşımak mümkün.

Oysaki eski tarz karmalarını, ahşap çıtaları,  gold renkleri kullanarak modern bir mekanı kolayca art deko stiline dönüştürebilirsiniz. Kısacası bu radikal değişime karar vermeniz yeterli olacaktır.

Örneğin vintage mobilya karmaları,  ‘glam’ yani parıltı eklentileri, evlerinizde yapacağınız koyu renkli mat –  mermer ve granit – parlak yer döşeme karması işinizi kolaylaştırabilir. Hiç şüphesiz bu konudaki en büyük atılım ise süslü, ışıltılı sarkındaklı kristal lüks bir avize olacaktır.Tezat ve iddialı dokulardan olan damask ve hayvan derisi desenleri, ihtişamlı aynalar ya da ayna kaplamalı birkaç parça mobilya kuşkusuz art deko stilinin vazgeçilmez yansımalarındandır. Bu içeriğimizde de sizlere Art Deco dekorasyon stilinden söz ettik.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.