Art Nouveau Dekorasyon akımı günümüze ait sıra dışı tasarımları içeriyor. Bu stilde kıvrımlar ve bitkisel desenler sıklıkla kullanılıyor. Kökleri Londra merkezli olan bu stil Avrupa ve Amerika’yı da kısa süre içinde etkisi içine almıştır. Art Nouveau Sanat Akımında çiçekler, kıvrımlı bitki figürleri ve vitraylar sıklıkla kullanılır. Özellikle de 19.yy.lın ikinci yarısında gelişmiştir.

Art Nouveau kısaca ‘Sanat Akımı’ anlamına gelir. Kullanıldığı alanlar; resim, mimari, grafik, takı, mobilya, iç tasarım, seramik, tekstil, metal işleri ve cam sanatı gibileridir.

Bu akım farklı ülkelerde farklı isimler ile ortaya çıkabilmektedir. Japonya sanat akımında da etkili olan Art Nouveau, ticaretin köprü olmasıyla Avrupaya kadar da atlamıştır. Farklı ülkelerin sanatçıları arasında ilişkilenen Art Nouveau Sanat Akımı, bu sayede mix bir tarzın yaratılmasına da neden olmuştur. 1890 yılından sonra iyice yayılan bu akım çağımızda medya akımlarının tanıtımıyla da yoğun kitlelere sunulmuştur.

Art Nouveau Dekorasyon Stilinin En Tanıdık Özellikleri

Tarihselcilik ve yenilik karması olan çizgileri taşıyan bu stilde Strüktür dekorasyon tarzı ve işlevsellik  bir bütün olarak ele alınır.  Dolayısıyla da biçimler ve çizgiler taklit edilmeden yeniden doğurulur.  Ortaya çıkan tasarımlar soyut sanat ile de ilgilidir. Art Nouveau Sanat Akımında başlangıçta estetik endişeler göz önüne alınsa da zamanla sanat tekniklerinin uygulanması bir coşku ile sergilenmiştir. Fransa –  Victorya döneminde çalışılan grafikleri, Art Nouveau Sanat Akımının ilk örneklerinden sayılabilir. ( Jules Cheret ve Eugene Grasset’in eserleri gibi)

İngiltere Art Nouveau Sanat Akımı

İngiltere Art Nouveau Sanat Akımı  daha çok illüstrasyon ve grafik tasarımlarında gözlemlenir.  Öncüsü ise W. Morris’tir ve Arts and Crafts firmasının hareketleri ile etkilerini gösterir.  El sanatları endüstrisinde,  büyük boyutlu yazı afişlerinde sıklıkla kullanılan bir akıma dönüşmüştür.

Amerika Ve Art Nouveau

Art Nouveau Amerika’ya Fransa ve İngiltere’den yansımıştır. Amerikalı sanatçıların İngiltere ve Paris’te eğitim görmesinin ardından kendilerini geliştirmeleri ile ortaya çıkar. İlk öncüsü ise Will Bradley olmuştur.

Türkiyede Art Nouveau Sanat Akımının Hüküm Sürdüğü En Meşhur Mimari Yapılar

Art Nouveau Sanat Akımı ilk dönemlerde dahi İstanbul’a hızla yansımıştır.  Öncüsü ise  İtalyan mimar Raimondo D’Aronco’dur. Bu yapılarda Art Nouveau Sanat Akımı tüm ihtişamı ile görülmektedir.

Beşiktaş’ta Şeyh Zafir Türbesi, Taksim’de bulunan Botter Apartmanı, Tarabya’da bulunan İtalyan Büyükelçiliği, Bebek’teki  Mısır Konsolosluğu Yalısı, Acıbadem’de yer alan Ahmet Ratıp Paşa Köşkü, Sirkeci’de Vlora Hanı, Yeniköy’de Huber Köşkü, Beykoz’da Çubuklu Kasrı Art Nouveau Sanat akımının  en güzel örneklerindendir. bu içeriğimizde de sizlere Art Nouveau Dekorasyon akımından söz ettik.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.