Dekorasyonda Alın Oran nedir? Etrafımızdaki canlı ve cansız birçok varlığın yapısında ve  vücudumuzda bulunan estetik orantılamaya  altın oran denir. 

Göze son derece hoş gelen bu yansıma, eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilerek  mimari ve sanat alanında  kullanılmıştır. Phi yani Fi sayısı ile  de orantılı olan bu durum yaşam alanlarında nasıl çözümlenir?

Phi sayısı, İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci’ tarafından bulunmuştur.  Altın oran, Fi yani (phi) sayısı olarak bilinir. Matematiksel değeri 1,618‘dir.

Sanat eserlerinden tutun da etrafımızdaki canlı ve cansız birçok varlığın yapısında bulunan estetik bir orandır. “Fi” sayısından gelen mükemmellik anlayışı ev dekorasyonuna yansıdığında da harika tasarımlar ortaya çıkıyor dolayısıyla.

Evrendeki muhteşem düzenle birebir örtüşen altın oran phi sayısı,  adının ilk iki harfi olan “Fi” (Φ) sayısı ile adlandırılmıştır. Bir tasarımın altın orana yakınlığı, estetik olarak güzelliğin ölçüsü olarak kabul edilmiştir tarih boyu. Bir başka açıdan matematikte altın oran, 2 miktardan büyük olanın küçüğe olan oranıdır. Diğer yandan miktarların toplamı, büyük olana oranla aynı ise bu da altın orandır. 

Altın Oran Ve Doğadaki Yansımaları

Altın oran, doğadaki cisimleri incelediğinizde devamlı karşılaştığımız ama pek de oralı olmadığımız bir konu. İnsanlar arasında ilk kez Pisagor tarafından insan vücudunda bu oranın var olduğu söylenmiştir. Ardından Öklid tarafından ilk kez sayısal değer de yani 1.618 şeklinde telaffuz edilir.

İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci, bu konuda inumaralojik seriyi keşfetmiştir. Buna göre dizin kendinden önceki sayı ile alakalı olarak ;  0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377… diye sonsuza kadar gider. Bu sayıların dizin özelliği ise her sayıyı kendinden önce gelen sayıya bölerseniz çıkan rakamın  aynı oluşudur. 233 ve 377 sayılarından itibaren oran sabitlenir ve bunların 1.618i altın orandır.

Leonardo da Vinci, eserlerinde çoğunlukla altın oran kullanmıştır. Ünlü “Son yemek” tablosunda Hz. İsa ve havarilerin oturduğu masanın ebatlarında, fondaki duvar ve pencere boyutlarında altın oran kullanılmıştır. Bu yüzden az önce baktığınız resme şimdi dikkatlice yeniden bakın.

Altın Oran Ve Mimar Sinan Camileri

Mimar Sinan, birçok eserlerinde altın oranı kullanmıştır. Örneğin Süleymaniye ve Selimiye Cami, altın oran kapsamındadır. Doğadaki en güzel altın oran örneği ise salyangozların kabuğunun tasarımıdır.

Salyangozun kabuğu yerdeki düzleme bırakıldığında ortaya çıkan dikdörtgen altın oranı gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.