Bahçe Işıklandırma Fikirleri innovatif ve yaratıcı olduğunda kendinizi bambaşka bir ambiyansta bulursunuz. Zira farklı aydınlatma tasarımları bahçenize şahsınıza münhasır bir atmosfer kazandırır. Örneğin ışıklı mantarlar, peri lambalarıyla aydınlatılmış bir teras, kandilli bir bahçe girişi, ya da özel olarak aydınlatılmış bir yürüme yolu bahçenizi çok çekici kılacaktır. Uzun ya da kısa direkli aydınlatmalar, ledlerle aydınlatılmış heykeller ve daha neler neler sadece sizin beyninizden çıkmış bir yaratıcılığın eseri olabilir söz gelimi…

Bahçe Kandilleri

Kandiller, tarih boyu insan oğlunun aydınlatmada kullandığı en ilkel ışıklandırmalardandır. Ne kadar enteresandır ki tarih boyu kullanılan bu en eski aydınlatma yöntemi günümüzde de insanların en sevdiği ışıklandırmalardan biri hala. Dilerseniz siz de özel kavanozlara yerleştirdiğiniz mumlarla dolu kandilleri oluşturarak bahçenizin farklı noktalarına asabilirsiniz.

Solar Lambalar

Solar lambalar ya da solar aydınlatmalar gündüz topladığı güneş enerjisini elektriğe dönüştürdüğünden doğa dostu olarak kabul gören en faydalı aydınlatma türevlerinden biridir. Güneş battığında solar aydınlatmalar kendiliğinden açılır ve güneş doğana kadar bahçenizi de aydınlatarak bütçenize katkı sunar.

Yine yere gömülü spotlar da gerek merdiven basamaklarında, gerekse de bahçelerde yer alan yürüyüş yollarında, havuz kenarlarında çok şık bir biçimde kullanılıyor. Yine bitki aydınlatmalarında mini LED’li spot sistemleri de çok şık duran aydınlatma türevlerindendir. Bu gibi ledleri; bahçedeki heykellerin ardında, siccas, muz, okaliptus, hurma ağacı gibi havalı ve tropikal bitki ya da ağaçların altında çok sükseli biçimde kullanabilirsiniz. Böylelikle gecenin karanlığında ortaya çıkan görselin tadına doyum olmayacaktır. Bahçe aydınlatmaları arasında en çok tutan yöntemlerden biri de karpuz aydınlatmaları.

Karpuz aydınlatma stilini; gerek bahçe girişinde, gerek teras ya da balkonlarda, gerekse de yürüme alanı etrafında güzel bir biçimde kullanabilirsiniz. Renkli ya da gün ışığı formundaki bu aydınlatmalar bahçenize renk ve tat katacaktır.

Gördüğünüz gibi gündüzleyin cennet gibi görünen en bakımlı bahçe bile gece olduğunda ışıksız haliyle hiç bir şeye benzemeyecektir. Oysaki geceleyin bahçelere ruh ve görsel güzellik katan en önemli etmen ışıklandırmalardan başkası değil. Bu yüzden bahçeye gösterdiğimiz özeni ışıklandırmaya da göstermeliyiz. Bu içeriğimizde de sizlere en güncel ve en trend Bahçe Işıklandırma Fikirleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.