Bahçede Ahşap Dekorasyon Stili son dönemlerin gözde trendlerinden biri. Eğer siz de aileniz ve sevdiklerinizle oturup sohbet edebileceğiniz güzel bir bahçe hayali kuruyorsanız bu fikirlerimizden yararlanabilirsiniz. Malum yaz aylarında çoğumuzun zamanı açık havada geçiyor. Özellikle de işten çıkıp yorgunluğunuzu giderebileceğiniz bir alan arayışındaysanız bahçeden daha güzeli yoktur. O halde günümüz mimarisine uygun güzel bahçe önerilerimize buyurun.

Hayalinizdeki Bahçe Nasıl?

Herkesin kendine münhasır bir ev dekorasyonu olduğu gibi bir bahçe mimarisi de vardır. O halde öncelikle hayalinizdeki bahçe mimarisini belirleyin ve kabaca da olsa bir çizim yapın. Şimdi sıra şahsınıza münhasır bahçenin bölümlerini ayırmaya ve belirlemeye geldi. Kafanızda bahçenizi bölümlere ayırın. Sözgelimi sohbet bölümü, okuma bölümü, çiçeklikler, mangal köşesi, çocukların oyun alanı bu bölümlerden bazıları olabilir.

Bahçe Materyalleri Ne Tür Olmalı?

Son zamanlarda genellikle doğallığı bozmamak adına ahşap mobilya tercih ediliyor. Eğer daha ekonomik bir alan yaratmak istiyorsanız out door ürünler arasında yer alan mukavemetli plastik türevi malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Ahşapta Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Ahşap mobilyaların çabuk yıpranmaması için yağmurdan ve rüzgârdan uzak tutulması gerekliliği vardır. Her ne kadar vernikli olsalar da ahşabın nem ve rutubete dayanıklılığı düşüktür. Bu yüzden ahşap malzemeleri pergola, çardak, çıkma gibi bölümlerin altında konuçlandırmalısınız. Ayrıca kimyasal maddelerle de temizlememelisiniz. Yanı sıra ahşap materyaller yanıcı madde olduğundan için mangal köşesinden de uzakta olmalıdır.

Ahşabın doğal olduğu kadar birçok materyalle de uyumlu bir nesne olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle cam tabaklar gibi hiç akla gelmeyecek aksesuarlar ve materyallerle de harmanlayarak değişik görseller oluşturabilirsiniz bahçenizde.

Bahçedeki Şark Köşeleri

Şark köşeleri evlerin içine yakıştığı kadar bahçede de sizi rahat ettirecek konfora sahip alanlardandır. Bu yüzden sohbet köşenizde kalabalık topluluğu ağırlayabilecek kapasitede bir şark köşesine yer verebilirsiniz.

Okuma Köşesi

Ahşabı harmanlayabileceğiniz hasır ve bambu aksesuarlar ortamı ummadığınız kadar şıklaştıracaktır. Hatta kitap okuma köşenizde sallanan hasır bir koltukta kendinizi mükemmel hissedeceğiniz kesin.

Yataktan da daha rahat görünen bu güzel salıncak gibi bir yerde hangimiz sallanmak istemez ki?…

Bahçe Duvarlarındaki Ahşap Dokular

Ahşaptan, örme bambudan, hasır iplerden tasarlanmış aksesuarlara bahçe duvarınızda yer verdiğinizde doğallığıyla göz kamaştıracak harika açık alanlar yaratabilirsiniz.

Yine bahçenizde muhafazakar bir alan istiyorsanız ahşap pergolaların varlığından da yararlanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Bahçede Ahşap Dekorasyon Stili nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.