Yaz mevsimi geldiğinde bahçe ve teras gibi alanlarda tadına doyulamayan keyifli saatler başlar. Elbette bu alanları keyifli kılmak içinse her  yeni gelen sezonda açık yaşam alanlarımızı tanzim etmemiz gerekir. Eskidiyse eskiyen oturma mobilyalarını ya da sehpa, şemsiye vs. gibi ürünleri elden geçirmemiz, yıprananları elden çıkararak yerine yenilerini almamız gerekebilir. Az miktar zarar gören ürünleri yeniden vernikleyerek kullanıma sokabiliriz. Öte yandan köşelerinden ayrılan ve parçalara ayrılmış, atmış oturma gruplarını ya da masaları elbette kullanamayız. Eğer siz de bahçeniz için yeni mobilyalar ve out door ürünleri bakıyorsanız bu içeriğimizden fikir alabilirsiniz.

Huzur bulabileceğiniz bir bahçe tasarımı için bahçenizin gürültüsüz bir alanını oturma bölümü olarak tasarlamanızı öneririz. Örneğin caddeye bakan bir bölüm yerine her zaman huzurlu ve yeşillikler içindeki sakin ortamlar oturma bölümleri için en ideali olacaktır.

Ardından çim biçme makinası ya da elinizdeki aletlerin imkan sunduğu nitelikte bu alanı yabani otlardan temizleyerek ve çimleri biçerek işe başlayabilirsiniz. Sonrasında ortamı renklendirmek adına renkli ve uzun ömürlü çiçek fidesi alarak oturma bölümü olarak kullanacağınız bahçenizi renklendirebilirsiniz. Out door ürünleri için ilk etapta bahçe ölçümünü doğru bir şekilde yapın ve evinizin konumu, garaj, yol, ağaçlar gibi detayları hesaba katın. Şimdi nasıl bir bahçe mobilyası almak istiyorsunuz karar verme zamanı. Klasik bahçe mobilyaları mı, geleneksel ya da sade ürünler mi buna karar vermelisiniz.

Müstakil evlerin, yazlıkların, giriş katlarının, havuz başlarının ya da teraslar için farklı stillerde out door ürünleri seçebilirsiniz. Sehpa, koltuk, masa- sandalye, salıncak ya da şemsiye gibi ürün gruplarından oluşur out door dediğimiz tüm parçalar. Her biri farklı malzemelerden üretilebilir. Örneğin rattan, bambu, ahşap, ferforje, cam, sentetik örgü grupları, plastik gibi materyellerden tasarlanabilirler.

Bu gibi ürünlerde oturma minderi seçecekseniz yıkanabilir ürünleri tercih etmeniz önerilir. Örneğin keten dokulu salıncak tenteleri, salıncak- tabure ya da koltuk minderleri yıkanacağında çekeceğinden bu ürünler için önerilmez. Bunun yerine polyester – sentetik yıkanabilir kumaşlı minderlerden seçmelisiniz. Yanı sıra ürünlerin kaba kısmında kullanılan cam veya dayanıklı metallerden seçtiğinizde paslanma gibi negatif durumlarda yaşamazsınız.

Plastik örgü grubuna dahil olan ve bakıldığında hasır hissi veren akrilik ürünler bu anlamda ıslak bezle dahi silinebilir yıkanabilir ve aşınmadan sizi hayal kırıklığına uğratmadan uzun seneler kullanılabilir.

Ahşap masa – sandalye tabure gibi yıpranabilir ürünlere yönelecekseniz işte bu konuda çok dikkatli olmalısınız zira bu ürünler güneşten ve yağmurdan kolaylıkla etkilenerek kısa zamanda çatlamalar yaparak ayrılabilir. Bu gibi ürünler hem pahalı hem de hassas ürünlerdir. Her yıl vernikleyerek yıpranma payını belirli miktarlarda indirgeyebilirsiniz. Aksi taktirde devamlı gölgede kullanılmalı ve güneş ışınlarına ya da yağmura tabii olmamalıdırlar.

Yine katlanabilir masa sandalyeler modüler anlamda kolayca açılıp kapayabileceğiniz ürünler olduğundan kolaylıkla kaldırıp yeniden kullanıma sokabileceğiniz ürünlerdendir. Ayrıca yer darlığından şikayetçiyseniz katlayarak kolayca düzenlemelerini yapabilirsiniz. Başka bir fikir de alüminyum out dooroturma gruplarıdır. Bu ürünler belki ahşaplar ya da örgü oturma grupları kadar göze hitap etmeseler de kullanışlı ve evladiyelik ürünlerdendir. Paslanmayan kolay kolay kir tutmayan alüminyum masa- sandalye şezlong tipi ürünler aynı oranda da UV ışınlarından etkilenmez ve paslanmaz. Tüm bu ürün gruplarını inceleyerek ve aşınma paylarını da göze alarak bütçenize uygun ürün seçimleri yapabilirsiniz.

Ekstralardan olan hamak keyfi, davul salıncak modelleri  gibi stillerle de bahçenize farklı tatlar katabilirsiniz. Yanı sıra açık havada mangal partileri düzenlemek ve ailenizin sofrasını şenlendirmek istiyorsanız bahçede bir barbekü köşesi düzenlemek de hiç fena bir fikir olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.