Sıra Dışı Peyzaj Tasarımları ile sizlerde bahçelerinizi en keyifli dönüşümlere uğratabilirsiniz. Kimilerimiz için bahçeler hiç bir şey ifade etmezken, kimilerimiz içinse birkaç gül dikili hafif çimlendirilmiş düzgün bir bahçe yeterli olabiliyor. Bazılarımız içinse bahçecilik büyük bir sevda…

Bahçelerine sevdalı kişiler, bahçesinin görsel güzelliği konusunda komşularıyla yarışan ve herkese parmak ısırtacak derecede peyzaj tasarımlarına imza atan kişiliklere dönüşebiliyor. Hele hele içinde olduğumuz şu yaz mevsiminde ekim- biçimle ilgili hiç bir şey bilmiyor olsanız dahi sizlere önereceğimiz sıra dışı peyzaj tasarımları ile herkesi çatlatabilirsiniz.

Örneğin aşağıda gördüğünüz görselde atıl durumdaki bir elbise mankeni en yaratıcı biçimde değerlendirilmiş. Mankenin üst kumaşı saman parçaları ile giydirilmiş. Dilerseniz bu tarz bir çalışmayı hasır ya da jüt iplerle de yapabilirsiniz. Bu ip türleri doğa ve natürel ortamlarla çok uyumudur zira. Mankenin alt kısımda bulunan tarlatan bölümü ise çiçekli küçük saksılarla giydirilmiş. Sıra dışı ve ilginç bir yeşillendirme çalışması için bahçelerinizde böylesi yaratıcı ürünleri kullanabilirsiniz.

Burada ise bahçelerinizde mini bir çardak ya da yeşillendirilmiş bir şemsiye olarak kullanabileceğiniz bir form var. Gerçek ya da yapay sarmaşıklar sardırdığınız eski bir şemsiyeyi ya da kestirdiğiniz ferforje parçasını ışıklandırarak dallara asabilir ve bahçelerinizde harika bir ışıklandırma yöntemi elde edebilirsiniz.

Peyzajda Çiçek Şelaleleri

İşte burada da kırmızı çiçeklerden bir çiçek şelalesi görmekteyiz.

Burada gördüğünüz yeşillendirme biçimi teraslarda ya da kapı girişlerinde kullanılabilir. Kışa – Ocak ayına özel çam ağacından ilham alınarak yaratılmış bu yeşil tasarım gördüğünüz gibi çamlar, kozalak ve yılbaşı toplarının miksinden oluşuyor.

Aynı manken çalışmasının bir başka cinsi de burada mevcut. Daha uzun sürgünlü çam dalları ile giydirilmiş bu manken, boyun kısmında çiçeklerle de detaylandırılmış.

Oyuncaklarla Peyzaj

Çocuklarınızın bir kenara attığı oyuncaklarla neler neler yapabilirsiniz bir bakın. İkonik oyuncakları, plastik bebekleri eskidi diye sakın atmayın. Baş kısımlarında minik oyuklar açarak sıra dışı saksılar formunda değerlendirebilirsiniz zira. İşte, sonucunda da sıra dışı peyzaj tasarımları konusunda böylesi eğlenceli görüntüler çıkıyor ortaya.

Sonbahar bitmiş olabilir. Ama güneşten sararmış ve yerlere serpilmiş çınar yapraklarını her zaman her yerde bulabilirsiniz. Atıl durumdaki kırık şemsiyenizi atmayın sakın. Çünkü üzerine rengarenk boyayarak yapıştırdığınız çınar yaprakları bahçelerinizde böyle görsel şölenler yaratabilir. Dilerseniz yapraklarla kaplı bu gibi bir şemsiyeyi akşamleyin parlak bahçe ışıklarının önüne yerleştirebilir ve harika ışık yansımaları yaratabilirsiniz.

Kim demiş çiçekler her zaman saksılarda olmalı diye?… Atıl durumdaki sandalyelerinizin sünger kısmını çıkararak içine dilediğiniz bitkileri yerleştirebilir ve bu gibi harika tasarımlara imza atabilirsiniz.

Küçüklüğünüzden ya da minik oğlunuzdan kalan arabaları bu şekilde modern saksılara dönüştürebilirsiniz dilerseniz.

Bal arılarının sesi ve görseli uzaktan bakıldığında çok güzeldir. Elinizin altında duran şişelerden ya da labutlardan boyalar yardımıyla dev bal arıları tasarlayarak ağaçlarınıza asabilirsiniz. Bu eğlenceli görüntüye herkes hayran kalacak. Yine en alttaki ilginç görsel de sadece pet şişelerden yapılmış.

Eğer elbise mankenini bitkilerle giydirmek fikri hoşunuza gittiyse sadece kurumaya mahkum ağaç dallarını ya da kozalakları kullanmak zorunda değilsiniz. Sukulent bitkiler, çok çeşitli ve dayanıklı bitkilerdir. İçlerinde su tutma özellikleri olduğundan adeta bir su deposu gibi su dahi istemeden birkaç gün yaşayabilirler. Bu etli bitkileri gövdesini toprakla doldurduğunuz giysi mankenlerinin üzerine dikkatlice ekebilirsiniz.

Bu aşağıda gördüğünüz kaplumbağayı oluşturmak çok kolay. Gövdesi için size gereken sadece yapı marketlerde bulabileceğiniz asılabilen zincirli sarkıt saksılar. Ayakları içinse standart olan küçük boy 4 adet saksı. Küçük saksıları ayak olarak ters çevirin ve üzerine askılı saksıyı ters şekilde oturtun. Ardından saksının yüzey kısmına dilediğiniz sukulent bitkisini yerleştirebilirsiniz. Zamanla sukulentleriniz üreyecek ve en aşağıdaki görsele dönüşecek.

Kertenkeleleri sevmiyor olabilirsiniz ama onlar doğanın en sevimli kahramanları… Engebeli toprağın üzerine kıvrılarak ve dikkatlice ektiğiniz sukulent bitkileri zamanla bir iguanaya dönüştürebilirsiniz dilerseniz.

Bahçecilik, sevenler için oldukça zevkli ve eğlenceli bir iştir. Hatta toprakla oyalanmak adeta bir meditasyondur da diyebiliriz. Eğer bu işi daha da zevkli bir hale getirmek istiyorsanız araç ve gereçlerinizi kişiye özel çok daha renkli bir forma kavuşturabilirsiniz. Örneğin tırmığınızı ve küreğinizi burada gördüğünüz gibi eğlenceli stillerde boyayabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere sıra dışı peyzaj tasarımlarından söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.