Banyo dekorasyonunda aksesuar seçimi neden mi önemli? Hemen aktaralım… Şık bir evin devamı olan şık bir banyo tasarımı elbette her birimizin hayali… Ama ne yazık ki burada kullanabileceğiniz objeler; perde, halı, koltuk ya da abajurlardan çok farklı stillerde geliştirilir. Nedir bunlar ? Örneğin dolaplar, lavabolar, duş kabinleri, küvetler, fayanslar ve yer karoları, armatürler, ayna, ışıklandırma vs. vs…

Ayrıca seçilen tüm bu objelerin kullanışlı ve konfor sağlayan cinsten olması ve şıklık yaratması da gerekir. Böylelikle tamamlayıcı aksesuarlarla beraber düşlediğiniz banyonun ruh halini yansıtan bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Öncelikle aksesuar seçiminde renk faktörü önemli… Peki, bunun için ana tema olarak nelerden yararlanacağız? Elbette;  fayanslar, banyo dolapları, lavabonun rengi bu konuya ışık tutabilir. Bu şekilde aksesuar seçerek hem banyolardaki mevcut boşlukları doldururken hem de işlevsel objeleri elimizin altında bulacağız.

Örneğin küçük banyolar için çok fazla aksesuara gerek olmaz. Yoksa böyle bir hata yaptığınızda küçücük banyonuz üzerinize üzerinize gelecektir. Yanı sıra yerde hoş bir kenar ya da köşede duran yeşil bir bitkiden de kimseye bir zarar gelmeyecektir.
En Çok Kullanılan Banyo Aksesuarları

Paspaslar, pamuk kutu ya da kavanozları, diş fırçalık- sabunluk – sıvı sabunluk setleri, havlular ve aynalar, banyolarda kullanılan belli başlı aksesuarlardır. Bunları yaparken ilk önce renk geçişlerine dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca daha aydınlık bir banyo için seramiklerin ve aynaların yansıtıcı gücünden yararlanabilirsiniz. Söz gelimi bu konularda bir kombin örneği vermek gerekirse gümüş tonlarındaki metalik çerçeveli geniş aynaların  koyu renkli banyolarda (örn; siyah seramik) çok şık durduğunu hatırlatalım.

Eğer banyo küvetinin devamında duş kabinleri yoksa ve duş perdesi kullanacaksanız sıra dışı örneğin ilginç manzaralı dijital baskılı olanları kullanabilirsiniz. Banyo paspaslarına gelecek olursak banyo paspaslarınızı, zemine, duvara, duş kabinine, lavaboya bağlayan temel renklerden birini kullanarak seçebilirsiniz. Kısacası şık bir banyo ambiyansı için renklerde hep geçiş tonlarını kullanarak hareket etmelisiniz.

Banyo Aydınlatma

Öncelikle banyo aydınlatması deyip geçmeyin ve burayı da en az odalarınız ve salonlarınızda kullandığınız aydınlatmalar kadar özenle ve detaylı aydınlatın deriz. Örneğin; duvar aplikleri, sarkıtlar avizeler, lambaderler günümüzde şık bir oda aydınlatması kadar banyolarda da kullanılıyor. Siz de saydığımız bu öğeleri klasik ya da sportif – modern banyo tarzlarına göre belirlemelisiniz. Hatta şimdilerde banyo duvarlarına şık duvar tabloları asıldığı gibi banyo duvarlarında salonlara has vinil yani suya dayanıklı duvar kağıtları dahi kullanılıyor.
Yanı sıra geniş tezgahlı bir Hilton banyonuz varsa, lavabonun devamındaki bu tezgahın üzerine; vazolara yerleştirilmiş şık ve güzel kokulu çiçekler koyabilir, güzel mumlar yerleştirebilir, aromatik yağlarla, renkli banyo tuzları ile,  tütsülerle süsleyebilirsiniz bu köşeleri.
Sonuç olarak bir banyo için dekorasyon teması belirlemek istiyorsanız size yön verecek olan ana rehber her zaman fayanslar olduğunu unutmamalısınız. Kısacası Banyo dekorasyonunda aksesuar seçimi tercihlerini de fayans modellerine göre şekillendirmenizi öneririz.