Baza seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? 1 – 2 jenerasyon öncesinde yaşıyor olsaydık hepimiz halen daha karyolaların üzerinde uyuyor olacaktık. Ama artık baza devri ve yatak odalarımızda bazaların hakimiyeti sürüyor. Nasıl ki sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunur demişler, elbette sağlıklı ve dinç geçecek olan bir gün içinde sağlıklı bir uyku en büyük gereksinimlerimizden.

Bazalı yatakların hayatımıza kattığı birçok avantaj var. Bunlardan ilki soft bir zeminde uyku çekebilme imkanı ve ikinci avantajı da alt kısımların yüklük olarak kullanılabiliyor olması. Ama tüm bu avantajlarının yanı sıra kaliteli bir baza seçimi insana birçok konuda verimlilik sunarken kalitesiz ürünler ise birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Bu durumda bizlere kısa da olsa bir baza araştırması yapmadan baza almamamız gerektiğini anımsatıyor.

Baza Satın Alırken Bunlara Dikkat!

Peki, baza alırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle seçilen bazanın iyi bir mekanizmaya sahip olması gerekir.  Kullanım sırasında sayısız kez açılıp kapanacak olan bu unsur yatağınızı da taşıyacak olan kaidedir. Bu konuda elbette her yatağın aynı ağırlık ve kalınlıkta olmadığını da hesaba katacak olursak taşıyıcı olarak seçilen bazanın kuvvetli ve güçlü olması enzemdir. Peki kaliteli bir baza mekanizması nasıl anlaşılır? Elbette bu konuda hiç birimiz yatak tasarımcısı ya da endüstri mühendisi değiliz. Ama burada satın alacağımız bazanın marka bir yatak üretici tarafından üretilmesi güven veren unsurlardan olabilir. Yanı sıra taşıyıcı bazanın yüksek amortisör gücüne sahip olması da önemli detaylardandır. Şimdilerde eskiden farklı olarak tek kişilik ya da çift kişilik yatakların yerine 140 cm genişliğinde olan ve bir buçuk kişilik tasarlanan yataklar ön plana çıkmakta. Kısacası tek kişi için kullanacaksanız da ya da çift kişilik olarak kullanacaksanız da bu tür ürünlere yönelerek hem yerden hem de yatağınızı açıp kaparken kas gücünden tasarruf edebilirsiniz. Bu da farklı bir düşünce olarak aklınızın bir köşesinde bulunabilir.

Baza Seçiminde Kalite Ve Fiyat Değerlendirmesi

Baza seçiminde 2. dikkat edeceğiniz nokta ise taşıyıcı da yani yatak tabanında kullanılan materyallerdir. Çelik konstrüksiyonlarla desteklenmiş ahşap olanlar bu konuda en güçlü olan taşıyıcılardan olarak önerilebilir. Yanı sıra sunta bazlı baza tabanları 2. Kalitedir ama fiyat açısından daha uygun fiyatlardadır. En iyisi bu seçimi bazanın içinde ne tür yükler taşıyacağınız konusunda değerlendirmek olacaktır. Örneğin baznızın sandık kısmında ağır yükler taşıyacaksanız suntalara yönelmemenizi öneririz.