Cadılar Bayramı Dekorasyonu mu?… O da nereden çıktı demeyin çünkü yabancıların eğlence amacıyla düzenledikleri bu aktivite son zamanlarda ülkemizde de kutlanmaya başlandı. Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramına’da şunun şurasında bir şey kalmadı. O halde gelin cadılar bayramı nasıl kutlanır ve evler nasıl dekore edilir gelin hep birlikte görelim.

Cadılar Bayramı Dekorasyonu Ve Kısaca Hallooween Tarihi

Cadılar Bayramı Dekorasyonu

Dünya çapında kutlanan bu aktivite her yıl farklı kostümler giyerek ve çeşitli etkinlikler yapılarak dünya çapında kutlanıyor.  Tarihini biraz incelediğimizde ise Cadılar Bayramı’nın ilk kez İngiltere’de ve ondan daha da önce Kelt kültüründe ortaya çıktığını görüyoruz. Tarihte Keltler 1 Kasım tarihini yaz mevsiminin bitişi ve kışın başlangıcı olarak kabul ediyorlardı. Bu tarihte hayvan sürülerini yaylalardan döndüğünden aynı şekilde ölülerin de evlerini ziyaret ettiğine inanılıyordu.

Keltler, bu tarihte evlerini ziyarete gelen ölülerden korunmak için dağlarda, tepelerde ateş yakarken aynı zamanda ölülerin kendilerini tanımamaları içinde yüzlerine tuhaf maskeler takıyorlardı. Romalıların 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethetmesiyle bu gelenek Roma – ölüm festivalleriyle bütünleşti ve İngilizler de bu geleneği tarih boyu sürdürmeye devam etti.

Çocuklara Yönelik Bayram

Ayrıca 13 Mayıs’ta kutlanan ‘Azizler Günü’ Papa 4. Boniface tarafından 7. yüzyılda 1 Kasım’a taşınmıştır. Halloween (holy evening/kutsal akşam) kelime kökeni de buradan doğmuştur.  Hatta bu kutlama zamanla çocuk bayramına bile dönüşmüş durumda. Dolayısıyla da her yıl bu tarihte herkes ilginç Cadılar Bayramı Dekorasyonu, giysiler ve kutlamalar konusunda birbiriyle yarışıyor adeta.

Aslında cadılar bayramı konseptinde düşünce basit yani sistem herhangi bir şeyi korkutucu hale getirmek ve eğlenceli kılmaktan ibaret. Ortalıkta bol bol içi alevli kabak lambaları görmek ve çanak çanak şekerleme ikram etmek de işin cabası tabii.

Konukların Kalbini Hoplatacak Cadılar Bayramı Dekorasyonu

Evinizde ekonomik maliyetli kreatif düşüncelerle basit konseptler yaratabilirsiniz bu özel günde. İşte birkaç fikir…

Bu özel günde evlerinizde ‘Perili ev’ konsepti yaratabileceğiniz gibi batı medeniyetlerinde hep korkutucu figürler olarak anılan siyah yarasaları kullanabilirsiniz (siyah kartonlarla yarasalar keserek ipler yardımıyla yüksek noktalardan kapı girişindeki avizelere asabilirsiniz örneğin), sokağınızdan topladığınız dalları siyaha boyayarak biraz vahşi ve korkutucu öğelerle dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz. Siyah ve gümüş renkli spreylerle objeleri, kutu hatta atıl tenekeleri bile boyayarak Cadılar Bayramı Dekorasyonu için korkunç hale getirebilirsiniz.

Oyuncakçı dükkanından son derece ucuz fiyatlara satın alabileceğiniz yapay plastik örümceklerle dekorasyon yapabilir, evinizde bulunan bir vazo dolusu yapay çiçeklerin üzerine bu örümceklerden atabilirsiniz. Düşmemeleri için bu yapay böcekleri silikonla yerleştirmenizi öneririz.

Şekerlemerler…

Ve elbette cadılar bayramının en ikonik ikramı çanak dolusu şekerlemeler olduğundan bir şekerleme barı oluşturmanızı öneririz. Bunun için bol bol Jelibon alabilirsiniz örneğin. Yılan gibi vahşi hayvanlı olanlarını ve turuncu – beyaz – siyah renklilerini özel olarak seçerseniz cadılar bayramının ruhuna hitap etmiş olursunuz. Bunları kocaman çanaklara ya da kavanozlara doldurabilirsiniz.  Hatta yeşil renkli ev yapımı içecekler bile hazırlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi cadılar bayramı ikramlıkları ve dekorasyonu konusunda yaratıcılığın sonu yok.

Cadılar Bayramı İçin Balkabağı Tasarımları

Bu kutlama için satın aldığınız 1-2 adet balkabağı (aynı boylarda ya da irili ufaklı olabilir) Cadılar Bayramı Dekorasyonu nun en karakteristik objesi olacaktır. Dilerseniz bütün olarak kullanabilirsiniz ama cadılar bayramı kandili olarak kullanacaksanız içini oymalısınız zira içine mum ya da tea light yerleştireceksiniz. Eğer dekorasyonda bal kabaklarını bir bütün olarak kullanacaksanız renkli spreylerle de boyayabilirsiniz tabii. Bal kabağını kapı önüne, girişe, cam kenarına ya da merdivenlere yerleştirebilirsiniz. Hatta etrafını dallar ya da kuru yapraklarla dekore edebilirsiniz.

Cadılar bayramının karakteristik rengi turuncu ve siyah gibi renkler olduğundan eğer evinizde bu geceye özel bir parti verecekseniz koltuklarınızı siyah ve turuncu polar örtülerle örtebilirsiniz.. Turuncu veya siyah  bir polar kumaş alıp kanepelerinizi kaplamayı deneyin. Yine
Cadılar Bayramı Dekorasyonu için kapılardan ve avizelerden aşağı sık dokunmuş balık ağı türünde kumaşlar – misinalar ya da tüller sarkıtabilirsiniz örneğin.

Cadılar Bayramı İkramlıkları

Bu geceye özel ve hafiften ürkütücü olan loş mumlarla bezeli bir masa hazırlayabilirsiniz örneğin. Masa konseptinde ve ikramlıklarda turuncu tonlarının hakimiyetine ağırlık verebilirsiniz. Tabi ki Cadılar Bayramı Dekorasyonu nun yanı sıra menü de balkabağı içeren ürünler olabilir.

Misal bal kabaklı çorba, bal kabağı püresi bal kabaklı çörekler ve bal kabağı tatlısı gibi…  Bu arada masa örtüsü siyah ve peçeteleriniz de turuncu renklerde olabilir ya da tem tersi ayrıca kuru yapraklarla da masanın üzerini süslemeyi unutmayın sakın. Bu içeriğimizde de sizlere Cadılar Bayramı Dekorasyonu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.