Vintage Mutfak tasarımı günümüzde yüksek noktada ilgi gören dekorasyon uygulamalarından. Vintage kelimesi şimdilerde moda trendleri ve dekorasyon konusunda sıklıkla anılan tarzlardan biri. O halde vintage nedir gelin kısaca hep birlikte yeniden anımsayalım.

Vintage; geçmişten gelen bir tarz, 1945 – 50’li yıllardan kalan akımların güçlü bir şekilde geri dönüşü. Evlerin en önemli bölümü olan mutfaklarsa, yeme içme ihtiyacından dolayı en çok kullandığımız ve dolayısıyla da vakit geçirdiğimiz yerlerden. Bu nedenle bu tarz bir mutfak evimizin moodunu yükseltecek olan uygulamalardan olabilir.

Vintage Mutfak Tasarımı dendiğinde Ne Hayal Etmeliyiz?

Peki vintage mutfak tasarımı denildiğinde ne anlamalıyız ya da ne hayal etmeliyiz?  Öncelikle daha çok kendini anımsatan çerçeveli tatlı ve pastel renklerdeki (elbette ahşap ta olabilir) klasik mutfak dolapları, eskitmeli sandalyeler gibi çok hoş bir tarz barındıran silüetleri hayal etmeliyiz. Yine eski tip lambalar, sıcak bir ortam, samimi bir hava bu tarz bir mutfağın ta kendisidir.

Daha basitçe anlatmak gerekirse vintage mutfak tasarımları nostaljik görünümler içerir. Maliyet açısından da uygun ve ekonomiktir. Pastel tonlarda yumuşak geçişlere sahiptir. Mutfak dolabı, tezgah, masa ve sandalyeler uyumlu tarzlarda dizayn edilmelidir. Aynı zamanda koyu ve ara renkler de kullanılabilir.

Zevkli ve hoş bir nostaljik konsept yakalayabilmek için dilerseniz eski dönemlere ait afişlere ve fotolara göz atabilirsiniz. Dahası bu eski afişleri mutfak duvarlarında bile kullanabilirsiniz. Nostaljik mutfakların en karakteristik özellikleri tezgâhın üzerinde duran büyük pencerelerdir. Bu pencereler küçük gözlü nostaljik tasarımdadır. Aynı şekilde mutfak dolapları da bu tarza uyumlu şekilde tasarlanmalıdır.

Vintage Mutfak Tasarımlarında En Çok Tercih Edilen Renkler

Beyaz, pastel mavi, yeşil, hardal, pastel sarı tonları vintage mutfaklar için yaratılmıştır adeta. Klasik mutfak rafları – açık stilde raflar, dolap içlerine serilmiş çiçekli ya da ekose kumaşlar,  kumaş perdeli bir düzenek, aynı desene sahip desenli  kumaştan minderler ve masa örtüleri de bu gibi bir mutfağın tarzıdır.

Şahsına Münhasır Vintage Mutfak Tasarımı

Nostaljik mutfaklar için kendine özgü bir işleme tarzı vardır adeta da diyebiliriz. Dolaplar küçük bölmeli, cam kapakları hoş ve zarif bir güzelliktedir. Dolapların ayakları işlemeli, ince, oymalı ve yüksektir. Mutfak tezgâhı ve duvarında da işlemeli fayanslar kullanılabilir. Ayrıca dilerseniz vintage stili bir mutfağı daha da yükselterek güzelleştirmek isterseniz Welsoft nostaljik halı örtüleriyle de mutfaklarınızı ısıtabilirsiniz. Hem böylelikle mutfak halılarınız da asla kirlenmeden ve lekelenmeden yıllar boyu kalabilecektir. Bu içeriğimizde de size Vintage Mutfak tasarımından söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.