Chinoiserie Dekorasyon Stili nedir? Bu gün birlikte bu stili inceleyeceğiz. Dünya her ne kadar globalleşse de Doğu ve Batı hala daha farklı tasarım ve estetik anlayışlarına sahip… Ülkemiz ise stratejik açıdan dünyayı birbirine bağlayan köprü noktasında konuçlanıyor. Bu yüzden yaşadığımız topraklarda her iki kültüre ait yaklaşımlar görülüyor, benimseniyor ve kullanılıyor. Özellikle de dekorasyon alanında bu böyle. Doğu ve batı kültürlerinin tasarımları kendini yansıtan izlerle evlerimizi süslüyor. Bu açıdan bizlerde sizler için hazırladığımız bu içeriğimizde Asyatik doğu tarzının Avrupai stile evrildiği bir akım türevini inceleyeceğiz. Bu tarzda yalın çizgiler ve yoğun motifler bir arada kullanılıyor. Adı da Chinoiserie Dekorasyon Stili…

Chinoiserie Tarzı Nedir?

Chinoiserie; mimariden tutun edebi akımlara kadar Doğu Asya tarzını Avrupai bir anlayışla taklit eden bir akımdır. Asya kültürlerini ziyaret eden Avrupalı gezginler ilk Asya keşiflerinde beraberlerinde bazı ürünler getirirlerdi ve getirdikleri halk tarafından ilgi gören bu geleneksel ürünler, zanaatkarlar tarafından kendi üretim teknikleriyle adeta yeniden tasarlanırdı.

En Belirgin Hatlar Duvar Kağıtlarında

Chinoiserie anlayışına ait duvar kâğıdı tasarımları en belirgin şekilde kendini ortaya koyan karakteristik bir tarza sahiptir. Duvar kağıtlarındaki grafik çizimleri, genelde botanik çizimler, hayvan figürlerinden oluşur. Renkler ise daha ziyade pastel tonlardadır. Yukardaki görselde ise bu kağıtları, günümüz Avrupai modern mobilyalarla mikslenmiş şekilde görüyoruz.

Çin kültüründe kendine epeyce yer edilmiş çini el sanatlarıyla donanmış porselen- seramik aksesuarlar, vazolar , küpler , fincanlar ve sürahi gibi aksesuarlar yine sıklıkla kullanılır.

Asyatik efektlerle süslü paravanlar yine Doğu kültüründe sıklıkla rastlanılan objelerdendir. Yanı sıra yerde Asyatik desenlerle bezeli halı ve kilimlerle evler çeşnilendirilir. Bu tarz öğeleri evinizdeki mobilyalarla harmanlayarak siz de bu akıma ayak uydurabilirsiniz dilerseniz.

Karakteristik Ejder Figürleri

Bilinen üzere ejderhalar Asya kültürlerinde güç ve hakimiyetin en önemli simgelerinden . Bu yüzden bu esintileri taşıyan stilde ejder baskılarına sıklıkla rastlanır.

Banyolarda dahi seramik yerine Asyatik kültürleri vurgulayan floral efektli vinil duvar kağıtları sıklıkla kullanılabilir. Hatta boş duvar çerçeveleriyle bu simgesellik vurgulanabilir.

Çinili vazoların üzerindeki işlemelerin yanı sıra Asya mimarisine ait basık ve kat kat yapılar, tekstil ürünlerine dahi yansıtılmıştır.

Yine yukarıdaki örnekteki; yere yakın sade Asyatik yatak stili, yerde çini efektlerini andıran esintilerle donanmış halı, penceredeki sade perde fonu, duvarlardaki çiçekli kağıtlar tam bir Chinoiserie konseptini vurguluyor. Gördüğünüz gibi tüm örneklerde Chinoiserie evlerinde olması gereken Asya stiller, hem de Avrupai parçalar dengeli bir şekilde harmanlanmış. Dilerseniz bu trende uymak için siz de sözünü ettiğimiz çeşnileri evinizde uygulayabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Chinoiserie Dekorasyon Stili nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.