Duvarlarda Zıt Renklerin Uyumu ile evlerinizde harika bir hareketlilik yaratabilirsiniz. Evlerin havasını değiştiren bu eylem üstelik çok maliyetli bir olgu da değil… Evlerinde farklılık arayan dekorasyondan sıkılmış bireyler için yeni mobilya almak ya da mobilyaların konumunu değiştirmek maliyetli ve külfetliyken duvarlarda değişik renklerin görünümü harika bir tazelik yaratacaktır. Hem de zıt renkler kullanılarak modern bir tarz yaratmak da mümkün olacaktır.

Şimdiye kadar birçoğumuz yaşam alanlarımızda hep uyumlu ve sade renkleri kullanmanın yolunu izlemiştik. Zira renk karışımları çoğu insanı cesaret açısından korkutan bir durum… Ama son zamanlarda uyumsuzluğun uyumu trendleriyle bu durum da değişmeye başladı ve insanlar artık son zamanlarda renk konusunda da dekorasyonda cesur adımlar atmakta. Bu deneyimi evinizde uygulamak istiyorsanız öncelikle renk kartelalarını ve özellikle de renk çarkını inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Renk çarkını incelediğinizde karşılıklı olan renklerin sert veya pastel tonlarını bir araya getirebilirsiniz. Örneğin aşağıda gördüğümüz turkuaz – pembe tonlarının mixi buna güzel bir örnek.

Zıt Renklerle Özgün Dokular

Zıt renkleri kullanarak evlerde özgün bir ruh ve doku yaratmak mümkün… Böylelikle evlerde canlı ve dinamik bir enerji oluşturulabiliyor. Birbirinden farklı tonları bir araya getirerek odalara yeni bir boyutlar kazandırabilirsiniz. Odalar ister küçük, ister büyük olsun hiç fark etmez. Hatta her duvarı farklı bir renge bile boyayabilirsiniz. Renklerin canlı ya da pastel tonlarında olması ise tamamen tercihinize bağlı bir konudur.

Koyu Ve Açık Renk Kombinasyonları

Dilerseniz duvarlarınızda koyu ve açık renkleri kombinleyerek de zıtlıklar yaratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta küçük odalarda az miktarda alanda koyu renk kullanmak olmalı. Örneğin koyu tonda boyadığınız bir duvara açık renklerde tablo, çerçeve tabak gibi objeler asarak renkleri patlatabilirsiniz. Bu tarz özgün kontrast denemeleriyle evlerinizde farklı bir stil yaratabilirsiniz. Söz gelimi duvarlarda yarattığınız sıcak ve soğuk renk zıtlıklarını kullanarak mekanı çeşitlendirebilirsiniz. Böylelikle evin enerjisi dengelenecektir.

Açık Renklerle Canlılık, Koyu Renklerle Dinginlik Ayarı

Elbette evin her odasında aradığımız enerji çeşidi farklıdır. Örneğin yatak odasında dinlendirici enerjiler ararken oturma odasında canlı enerjiler arıyor olabiliriz. Bu durum renk seçimlerimizde bizim kılavuzumuz olacaktır. Sonuç olarak yatak odasında sizi dinlendirecek ve yormayacak renk kombinasyonlarını değerlendirebilirsiniz. Oturma odası- salon gibi noktalarda ise sizi canlı tutacak hareketli tonları bir araya getirebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Duvarlarda Zıt Renklerin Uyumu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.