Bu gün sizlere çocuklar için oyun odası tasarımlarından söz edeceğiz. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi konusunda oyuncakların ve oyun oynadıkları mekanların büyük rol oynadığını biliyor muydunuz? Öncelikle belirtelim… Baştan aşağı oyuncaklarla tıkıştırılmış bir oyun odası aslında olması gerektiği gibi bir oyun odası değildir.

Oyun odasının güneş alan, ferah ve çocuklara istedikleri gibi hareket edebilecekleri özgür bir alan sunması gerekir öncelikle. Bu havadar mekanda çocuklar diledikleri gibi istedikleri oyuncakları seçebilmeli ve saatlerce sıkılmadan, bıkmadan ve bunalmadan oynayabilmeliler.

Ülkemizde ne yazık ki evlerde sayılı oda bulunduğundan çocuklar için ayrı bir oyun odası kurulamıyor. Böylelikle de çocuklar, yattıkları odalarda tıka basa, üst üste raflarda ya da oyuncak kutularına sığdırılmaya çalışılan oyuncaklar arasında büyük bir mücadele vererek oyun oynamayı ısrarlı bir şekilde başarabiliyorlar.

Eğer sizin evinizde de durum böyleyse, durumu fazla zorlamamalı ve en azından çocukların gerçekten oynadıkları oyuncaklar arasından bir sadeleştirme yaparak ayak altındaki fazlalıklardan çocuğunuzun odasını arındırmanızı öneririz.

Bunun dışında evinizde çocuklarınıza ayıracağınız minicik bir alan varsa bile bu minik alanı ‘çocuk oyun odası’ olarak değerlendirmenizi öneririz. Zira çocuklar kendilerine ait olan minicik bir oyun odası alanına bile bayılıyor. Her şeyden önce bu alanın onlara ait olması hissi bile kendilerine çok değer verildiğinin bilincinde hissettiriyor onları.

Konumuza dönecek olursak eğer evinizde çocuklar için oyun odası niteliğinde ayırabileceğiniz bir çatı odası hatta tavan arası bile varsa işte bu nokta bile çocuklar için harika bir fikir olabilir.

Onlara rahat edip beğeni ile oturacakları oyun odaları konusunda fikirlerini sorduğunuzda ise mutluluklarının iki katına çıkacağından emin olabilirsiniz. Öncelikle oyun odası konusunda kullanılacak; boya, eşya, halı, örtü, ve tekstil ürünleri tamamıyla çocukların hayallerini süsleyecek niteliklerde olmalıdır.

Eğer oyun odası darsa, sade ve az eşya – oyuncak kullanılmasını böylelikle odalarda derli toplu bir görünüm oluşturulmasını öneririz. Yine odalarda sevimli çizgi film karakterlerinden ya da çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre de Marvel karakterlerinden yararlanabilirsiniz.

Yine oyun odalarında onlara film izleyebilecekleri bir köşe de ayarlayabilirseniz harika olacaktır. Üzerinde resim yapabilecekleri renkli mini masalar, oyun oynayabilecekleri sıra dışı oyuncak tasarımları, kendilerini ifade edebilecekleri yazı tahtaları oyun odalarının baş kahramanları gibidir örneğin.

Yine rengarenk boya kalemi çeşitleri, renkli oyuncak kutuları, renkli ve yumuşacık oturma pufları, yere yayılabilecekleri neşeli ve eğlenceli minderler de harika oyun odası için en muhteşem fikirler arasında yer alıyor.

Çocuk Oyun Odası Halı Seçimi

Çocuk odalarında ya da çocuklar için tasarladığımız oyun odalarında elbetteki antibakteriyel halı modellerinden seçmeliyiz.

Şimdilerde üzerinde oyun oynayabilecekleri puzle, trafik , yol – araç baskılı, mini kent ya da kasaba baskılı halılar ise çocuklara üzerinde oyun oynamalarını sağlayacak olan iham verici halı tasarımlarını oluşturuyor.

Yine yerde rengarenk ve eğlenceli olabilecek puzle /yap – boz parçalarından birleşerek ya da ayrıştırılarak oluşturulan yap boz oyun platformu seçeneklerinden de satın alabilirsiniz. Ev gereçleri ve yapı market statüsündeki tüm satış mağazalarında bu ürünlerden bulabilirsiniz.

Oyun Odası İçin Canlı Renk Seçimi

Oyun odalarında canlı – dikkat çekici renkleri ve ilginç baskılı ürünleri kullanmanız elbette odanın görselini çok daha renkli kılacaktır. Örneğin renklerden söz edecek olursak; yeşil bir çocuk oyun odası çocuklara huzur verirken onları dinginleştirebilir ama öte yandan oranj bir çocuk odası çocuklara enerji vererek onları kıpır kıpır yapacaktır.

Sarı kullanılan bir oyun odasındaki çocuklar bu renk sayesinde umut, mutluluk, neşe ve eğlence çağrışımı yapabilir. Zira sarı tonları zekanın ve aklın rengi olduğu kadar canlandırıcı, aydınlatıcı, özgün düşünce ve merak demektir.

Çocuk oyun odalarında mavi kullanımı ise çocukların güven içinde hissetmelerini sağlar. Dürüstlük ve sadakatin rengi mavi, çocukları iletişim konusunda tetikleyeceği gibi oyun odası gibi alanlarda da kendilerini özgür hissetmelerini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.