Çok Çocuklu Aileler İçin Dekorasyon Önerileri evlerde hayat kurtaracak adımlara dönüşüyor. Çok çocuklu ailelerin çok iyi bileceği gibi ‘dağınıklık ve çocuklar’ birbiriyle oldukça özdeşleşen iki unsur.  Kuşkusuz ki biz ebeveynler de bu konuda çocuklarımız için hijyen ve güvenli alanlar yaratmak konusunda sürekli çabalıyoruz. Ama titiz bir ebeveyn olarak dekorasyon konusunda akılcı ve pratik yöntemlerle bu işin içinden de kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Öte yandan evlerin şık görünmesi endişesi, çocukların rahat ve özgür davranışlarının önüne geçmemeli elbette. Bu konuda ne yazık ki takıntılı ebeveynlerin takındığı tavırlardan olan ‘kapısı kilitli tutulan salon ya da oturma odaları’, aslında çocuk gelişimi bakımından yanlış bir uygulama. Tam tersine bu konuda eşyaların ve evlerin insanların konforu için var olduğu kanısı terk edilmemeli ve çocuklu evlerde her halükarda fonksiyonellik ve konfor ön planda tutulmalıdır.

Bu konuda ne yazık ki bazı ebeveynler evlerini düzgün şekilde dekore etmek için çocukların büyümelerini bekleyerek yıllarca eski mobilyalarını kullanmakta. Oysaki  ne kadar çok küçük çocuğunuz olursa olsun evlerinizde yepyeni, hareketli ve renkli tasarımlar kurgulayarak hem çocuklar, hem de kendiniz için daha pozitif yaşam alanları yaratabilirsiniz.

Küçük Çocuklu Evlerde Bunlara Dikkat!

Öncelikle evlerinizde özellikle Islak zeminli alanlarda (mutfak – banyo gibi) kayganlık önleyici zemin aksesuarları kullanmanızı öneririz. Yine pencerelere çocuk kilitleri ekleyebilir, tehlikeli köşelere (masa- sehpa köşeleri gibi) yumuşatıcı aksesuarlardan takabilirsiniz.

Yine çocuklarınız küçükken en azından büyüyene dek süslü ve bol klasik aksesuarlarla dolu bir ev yerine (örn; pahalı abajurlar, porselen vazolar- biblolar, kristal aksesuarlar) dağınıklığı önleyen ve daha akılcı olan estetik mobilyaları tercih edebilirsiniz. Duvarlarda leke tutmayan boyalar ve yine tekstil ürünlerinde de leke tutmayan kumaşları (örneğin kolay silinen oturma gruplarını öneririz) kullanabilirsiniz. Daha minimalist ve modern tarza sahip estetik bir ev, çocuklu aileler için en ideal tercih olacaktır. Böylelikle derleme ve toparlama işlemleriniz de çok daha fazla kolaylaştıracaktır.

Yanı sıra bol desenli koltuklar ya da perdeler duvar kağıtları ve hatta minderler, küçük lekeleri kaldırabilecek yegane ürünlerdendir.  Mobilya ve halı tercihlerinizde ise daha koyu renkli ürünlere yönelebilirsiniz.

Kardeş Odası Tasarımları

Kardeş odası tasarlarken, yaş farkını gözetmeli ve bu duruma uygun davranmalısınız. Eğer çocukla için tek bir odanız varsa, büyümekte olan ilk çocuğunuzun odasında  güzel bir  beşik alanı ve özel eşyaları için bütünlük sağlayan bir alan yaratabilirsiniz.

Yanı sıra odalarda çok farklı uygulama yapmanızı önermiyoruz zira bu durumda büyük çocuklar genellikle ikinci çocukları yani yeni gelen bebekleri kıskanabiliyor.  

Yine kardeş odalarında odayı kişiye ve cinsiyete göre özelleştirmenizi öneririz. Kız ve erkek çocuklarınıza bir odanın içinde hazırlayacağınız karakterlerine uygun olan özel köşeler, kuşkusuz ki çocuklarınıza kendilerini özel hissettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.