Dikey bahçe önerileri son yıllarda özellikle bahçesi olmayan hatta büyük bir balkonu olmayan evlerde öne çıkıyor. Peki ‘nedir Allah aşkına bu dikey bahçe’ diyorsanız aslında anlatımı çok kısaca şöyle. Dikey bahçeler duvar yeşillendirme şekli olarak da anılıyor. Şimdilerde öylesine güzel şekilde yeşillendirilen bahçeler var ki. Bu görseller yukarı doğru uzayıp giden bahçelere dönüşüyor ve harika görseller sunuyor ortamlara. İşte tam da bu özellikleri nedeniyle de dikey bahçeler olarak anılıyor. Diğer bir adı da duvara bitki giydirme…

Duvara Bitki Giydirme

Tahmin edeceğiniz gibi dikey bahçeler çok küçük bir alan yani çok az ye kaplıyor. Bu özelliklerinden dolayı da mini balkonların hatta mini terasların sevgilisi haline dönüşmüş durumda. Dikey bahçelerde çimleri kullanabileceğiniz gibi sukulent bitkileri hatta mumyalanmış bitkileri dahi kullanabilirsiniz. Mumyalanmış bitki ya da yosunlar, her zaman ilk günkü koku, renk ve formlarını koruyacağından bozulma da yapmıyor. Ayrıca bu bitkilerin suya hatta toprağa bile ihtiyacı yok. Güneş, su, toprak ya da ilaçlama istemeyen bu bitkileri balkonunuzun ya da terasınızın duvarında yıllarca kullanabiliyorsunuz.

Üstelik parazit ya da böceklenme de yapmıyorlar. Ayrıca 10 yıl kadar yaşadığı da söyleniyor. Son derece estetik ve ekolojik olan bu bitkilerin çevre dostu olduğu söyleniyor. Ayrıca aşırı büyümediklerinden kontrollü şekilde hacimleniyorlar. Bu yüzden günümüzde otellerden spa merkezlerine, apartman girişlerinden avm girişlerine, hastane  girişlerine, ofis ve plazaların duvarlarına kadar şimdilerde her yeri dikey bahçe güzelliği süslüyor diyebiliriz.

Ayrıca bu ürünleri

1 – canlı bitkiler ya da

2 – doğal bitkiler konseptinde de seçebilirsiniz.

Doğal bitki panolarında yosunlardan kaktüs formundaki birçok dokuya kadar her türlü ırk duvarlarda yer alabiliyor. Canlı bitkiler de ise çiçekli ya da uzun – kısa yeşil yapraklı birçok tür yer alıyor.

En güzeli de dikey bahçelerin bina tasarımlarıyla en güzel şekilde bütünleşiyor olması. Eğer siz de doğayı çok seven biriyseniz ve yeşil bitki bakma endişesi taşıyorsanız ya da alanınız darsa yeşil alana ihtiyaç duyduğunuz her alanda bu sistemden yararlanabilirsiniz. 

Görsel zenginliklerin yanında, mekanlarda orman etkisi yaratan dikey bahçe sistemlerinin ayrıca menkullerin değerini arttırdığını biliyor muydunuz? Günümüzde modern yapıları, binaları, bahçe duvarlarını, rezidansları, balkonları, terasları, otellerin çehresini  süsleyen bu ifade ayrıca da mekanların suretini büyük oranda yumuşatıyor. Ayrıca yapılara doğal bir karakter kattığı gibi sıcak bir hava da katıyor. Elbette görsellerde gördüğünüz çiçeklendirmeler mumlu değil gerçek ve orijinal bitkilerle, çiçeklerle yapılmış. Mumlu bitki işlemini çok yapay ya da pahalı bulduysanız sizde şişeleri, üst üste koyduğunuz kapları ya da iplerle astığınız saksıları kullanarak kendinize özgü birer dikey bahçe tasarlayabilirsiniz. Bunun için sizler için seçtiğimiz görsellerden fikir alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.