Kilim seçimi içinde bulunduğumuz yaz aylarında önem kazanmış durumda. Kış mevsiminde yünlü dokuma özelliklerinden dolayı yün halılar, yazınsa hafif ve ince olmalarından dolayı kilimler evlerimizin zeminlerini en iyi şekilde süsleyen ve odalarda göz dolduran unsurlardır. Oda dekorasyonunu tamamlayan bu önemli parçalardan kilim, yıllardır duvar aksesuarı olarak tablo niteliğinde duvarlarda dahi kullanılabiliyor.

Kilimler, çok eski çağlardan beridir her evde kullanılan Türk kilimlerinin ise Osmanlı dan beridir gerek doğadan gelen kök boyalı renkleri, gerekse de  anlatımlı desenleri kültürümüzde önemli bir yer tutuyor. Elbette orijinal el dokuması kilimler yerlerde çok daha şık dururken makine dokuması olan kilimler de yine göz dolduran efektleriyle evlerimizi giydirmeye devam ediyor. V e özellikle de yazlık evlerimizi süslüyorlar şirin görselleriyle.

Evlerimizde dekoratif bütünlüğünü tamamlayan kilimler diğer yandan da oda ısısını dengeliyor. Yazın kullanılan ince ipliklerden tasarlanan ince tabanlı kilimler, zemine yalın ayakla bastığımızda tabanlarımızın altında yumuşacık bir his uyandırıyor.  İnce yapıları ve serin tutan iplikleriyle üretilen yazlık halı neviindeki kilim modelleri ev dekorasyonunuzdan ödün vermeden yaşamamızı sağlıyor.

İnce yazlık halılar ve yazlık kilimler, yaz aylarında ev dekorasyonunu doldururken hava sıcaklıkları 30-35 derecelerin üstüne çıktığında da bizleri hav seviyesi yüksek olan halıların boğucu yağısından koruyor. Yazlık halı modunda kullandığımız kilimlerin sağladığı bir diğer avantaj da serin tutmalarının yanı sıra kaymaz özelliklerde tasarlanmalarıdır. Bu yüzden evinize ya da yazlık evinize kilim seçerken,  yer tutuşu yüksek olan kaydırmaz nitelikli kilimlere yönelmelisiniz.

Kilim Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bu başlıktaki kilit sorunun cevabı elbette alacağınız kilimi nerede kullanacaksanız o bölüm ile doğru orantıdadır.  onu belirlemeniz gerekir. Kilimlerin en karakteristik özellikleri canlı renklerinden ve hareketli desenlerinden kaynaklanır. Bu nedenle yazlık evleriniz için bol bol canlı renkler içeren etnik desenli kilimlerden seçmenizi öneririz. Bu sayede evleriniz ve odalarınız odanızı daha otantik görünecektir. 

Ayrıca odaların her yerini kaplayacak kilimler yerine açık renkli ve küçük parçalar halinde seçtiğiniz kilimler odalarınızı daha şık ve ferah gösterecektir. Ayrıca parçalı kilimler odayı olduğundan daha geniş gösterecektir.

Ayrıca yazlık evlerde seçtiğiniz mobilyalar da kilimlerinizle uyum içinde olmalıdır.  Şayet kiliminizi duvara asacaksanız şaheser bir tablo niteliğindeki değerli el dokuması kilimleri kullanmanızı öneririz. Çift taraflı kilimler ise son zamanlarda dikkati üzerine çeken avantajlı alternatiflerdendir.

Çift Taraflı Kilim Özellikleri

Çift taraflı kilimler, arkalı – önlü kullanılabildiğinden her yönüyle yaşam alanlarına farklı desen seçenekleri sağlamakta ve katmaktadır. Bu sayede bu tarz bir kilimi dilediğiniz konseptiyle dilediğiniz odada yer değiştirerek kullanabilirsiniz.

Yine yazlığınız için seçtiğiniz kilimlerin antibakteriyel özellikler taşımasında da yarar var. Bu şekilde çocuklarınız yere uzansa dahi ya da minik bebeğiniz yerden aldığı yiyecek parçasını ağzına atsa da  endişe taşımazsınız.

Kilimler çamaşır makinelerine atılarak yıkanabilir özelliklerinin yanı sıra silinebilir ve leke tutmaz özelliklerde olduğunda ise işleriniz çok daha kolaylaşacaktır.

Son derece kullanışlı bir yapıya sahip olan ve uzun seneler sizlere kullanım olanağı sunan çift taraflı kilimler sayesinde çok daha renkli yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.