Sundurma modelleri; bizleri yapılarda kışın yağan yağmur ve kardan, yazınsa yakıcı güneş ışınlarından koruyan gölgelendirme ürünleridir. Sundurmalar; eski binalarda, müstakil evlerde – villalarda, yazlık evlerde en güzel ve şık haliyle çıkar karşımıza. Kimi zaman kapı tacı, giriş tacı adıyla da anılan sundurmalar, kapı girişlerinde, veranda, pencere üzerlerinde ya da teraslarda kullanılabilir. Hatta çoğu zaman bizleri güneşten korumaktan çok evleri daha sevimli ve sempatik kılmaktalar. Örneğin bahçe kapı girişinde ya da evin ana kapısının hemen üzerinde duran En Güzel Sundurma Modelleri, adeta bizleri kucaklarcasına ya da ‘hoş geldin’ dercesine bir hava yansıtır.

Dayanıklı Sundurma Modelleri Ferforjeler

Sundurmalar genellikle tüm hava şartlarına oldukça dayanıklı olan demir- ferforje gibi alaşımlardan üretilirken yazlıklarda ya da sayfiye bölgelerinde sıklıkla ahşaptan tasarlanır. Günümüzde ise poliüretan malzemeden tasarlananları da mevcuttur. Örneğin aşağıdaki görselde gördüğünüz iç dekorasyon alanında tasarlanmış olan bu kapı tacı, poliüretan malzemeden üretilmiş. Bu malzemenin ucuz ve kolay ulaşılır olması ise tarz ürünlerin daha ucuza mal olmasını sağlıyor.

Yine çiçeklerle ve sarmaşıklarla sardırılarak kullanılan pergolalar da ya da scream fay gibi kumaşlardan – branda bezi materyalinden tasarlanan sundurma malzemelerine de rastlamaktayız zaman zaman. Elbette bu tür örnekler ahşap ve özellikle de demir – ferforje alaşımlı olanlar gibi dayanıklı olmamakta.

Out door sundurma ve kapı tacı ürünlerine geri dönecek olursak bol oymalı ferforje sundurma çeşitleri, bu konuda en şık ve şaha şahalı görünen modelleri oluşturuyor. Şayet aşağıdaki görselde ki gibi bol işlemeli ve detaylı sundurma modellerinden yararlanacak olursanız kapı girişiniz ve eviniz daha görkemli bir havada olacaktır.

En Romantik Sundurma Modelleri İçin Lambri Tercihi

Hatta daha otantik ve nostaljik sundurma örnekleri için lambri sundurma modelleri de farklı birer tercih olabilir. Üstelik bu şekilde yağan yağmurlarda su damlalarının yukarıdan vuran sesleri en güzel müzikten bile daha hoş gelecek kulağınıza bundan emin olabilirsiniz.

Bahçe girişlerinizde havalı kapı tacı modellerini seçtiğinizde uygun sarmaşık ve çiçek türleriyle sardırabilir ve girişinizde doğal ve korunaklı bir sundurma modeli yaratabilirsiniz.

Dilerseniz üzeri farklı malzeme plakalarıyla mixlenmiş olan karma ferforje sundurma modellerine de yönelebilirsiniz ayrıca . Gördüğünüz aşağıdaki bu model, daha az ferforje işlemelerine sahip olan sade bir model. Bu da mekanın girişine eleganlığın yanında daha sevimli ve sempatik bir form kazandırıyor.

Tek parçalı modeller yerine çok parçalı modelleri seçtiğinizde şemsiyeyi andıran ama zengin görünümüyle de dikkatleri üzerine çeken bu gibi sundurma modellerine de sahip olabilirsiniz.

Yanı sıra siyah kadar beyaz da her zaman asaletin ve aydınlığın rengi olarak bilinir. Ful aydınlık girişler için beyaz renkli harika sundurma örneklerine yönelebilirsiniz. Hafif işlemelere sahip olan bu beyaz sundurma modeli de kışın gök yüzünün griye çaldığı günlerde bile aydınlık duruşuyla kapınızın önünü ve girişinizi aydınlatacaktır.

Aydınlık Girişler İçin Beyaz Sundurma Modelleri

Cam ya da plexi sundurma modelleri, ışığı geçirgen özellikleriyle her zaman kapınızın önünü aydınlatacaktır. Üzeri kapalı fonlu modeller yerine bunları seçtiğinizde kapı girişiniz çok daha fazla ışık alır.

Gördüğünüz gibi bu modelde ise sadece oymalı ferforje dirsekler üzerinde yalın bir cam profil kullanılmış.

Şeffaf Görünen Girişler İçin Cam Sundurmalar

Eğer saray gibi bir malikane girişi istiyorsanız bu gibi fenerli ve altın varaklı zengin sundurma modellerine de yönelebilirsiniz.

Bu aşağıdaki kübik sundurma modeli ise zarafetiyle hem rustik mimari tarzındaki taş evlere, hem de betonarme yapılara yakışacak nitelikte tasarlanmış.

Cilalı plexi türevindeki bu bombeli sundurma modeli ise klasik tarzıyla bombeli bir şemsiyeyi andırıyor adeta.

Burada ise yarım daireli formuyla dairesel ve yuvarlak kapı önleri ve bahçeler için kullanalabileceğiniz hoş bir örnek görmektesiniz.

Gördüğünüz gibi bazı ev girişlerinde de binanın yapısı gereği ilk katların oluşturduğu gölgeleme, doğal sundurma nevinde bahçe kapılarının üzerini örtüyor. Bu tarz bir yapıda da bu gibi ilginç ve sıra dışı bir kapı tasarımı kullanarak görünümü besleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi aşağıdaki armalı ve işlemeli ceviz -ahşap kapı modeliyle bol oymalı kapı sundurması özdeşleştirilmiş.

Bu içeriğimizde de sizlere En Güzel Sundurma Modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.