Dekorasyonda Abartı Yanlışı kimi zaman hepimizin düştüğü bir denge kaybıdır . Denge kaybı diyoruz zira her şey de olduğu gibi dekorasyonda da denge çok önemli bir unsur. Şunu da mı alsak, bunu damı yerleştirsek, şu köşe boş kaldı, bu obje şurada çok hoş durdu derken hepimizin kafası karışabiliyor ev tasarım konusunda. Bu konuyu sizlere yine bir kişisel bakım tüyosu benzetmesi ile anlatmak isteriz. Makyajla ilgili herkesin bildiği eski bir kural vardır ki o da şudur. Örneğin iddialı bir göz makyajı yaptıysanız hafif bir ruj kullanmanız gerekir. Ya da iddialı bir ruj sürdüyseniz sade bir göz makyajı tercih etmelisinizdir. Dekorasyon yaparken de aynı şekilde her şey dengeli oranlarda gerçekleşmelidir, Örneğin odanın her yerini cesur parçalarla doldurmaya çalışırsanız görgüsüz bir ev sahibine dönüşebilirsiniz. Ama onun yerine tek bir yıldız obje seçerseniz yani ön plana çıkarmak istediğiniz şeye karar verirseniz gayet dengeli bir yapı ortaya koyarsınız.

Nefes Alacak Alanınız Olsun

Geleneksel anlamda Türk insanı olarak yaptığımız bir hata var ki o da evin ve odaların her noktasını doldurma istemidir. Ama ne yazık ki bu tutum yanlıştır. Zira bu hem ev halkını, hem de konukların hareket kabiliyetini kısıtlamaktan ve göz yormaktan başka bir işe yaramaz. Bu yüzden siz siz olun, mutlaka evdeki trafiğe bir akış alanı sağlayın. Ayrıca koltuklar ve sehpa arasında her zaman rahat mesafeyi gözetin.

Çor Renklilik Gözlere Ziyan!

Türk’ün gözü aldadır demiş düşünür… Evet kırmızı ya da benzeri patlayan renkler her ne kadar ilgi çekici olsa da göz yorduğu da yatsınamaz gerçeklerden… Şunu unutmayın ki özellikle de büyük parçalarda her ne kadar baskın renk kullandıysanız, alan o kadar daralır ve her şey göze batacaktır. Kaldı ki bunu yaparak evinizde hiç bir aksesuar ve objeye alan hakkı tanımamış olursunuz. Zira bu tarz patlak renkler her şeyi yutar. Tam da bu yüzdendir ki günümüzde artık, pastel, yalın ve soft renklere geçiş hakkı tanıyor dizaynırlar…

Simetri Hastalığı

Salonunuzda eğri – verev yerleştirilmiş olan bir koltuğun ne kadar da güzel duracağını ya da duvara dayalı olmayan bir berjerin ne kadar da havalı konumlanabileceğiniz asla denemeden bilemezsiniz. Ama simetri hastalığınızı kırmazsanız bu güzelliklerden asla yararlanamayacaksınız demektir. Bu yüzden aileler boyunca süren simetri hastalığını yıkın ve eşyalarınızı simetriden kurtararak evinizde farklı denemeler yapın deriz…

Biraz Ondan Biraz da Bundan Bol Bulamaç

Mobilyalar arası aksesuar ve obje serpintileri eve hoşluk katar ama elbette bunun da bir ölçüsü vardır. Her sevdiğiniz, beğendiğiniz, satın aldığınız ya da elinize geçen objeyi hatıra diye odalarınıza saçmaya kalkışırsanız bu zevk alınacak bir noktadan çıkacaktır.

Sade Karışımlar Yapamamak

Hepimizin alışkanlıkları var evet ama alışkanlıklar da yıkmak içindir. Eviniz artık monotonluktan içinizi bayıyorsa, hep aynı tarza baka baka sıkıldıysanız bir şeyler yapmak gerek. Bunun için farklı odalarda duran farklı parçaları bir araya getirmeyi deneyin. İnternetten değişik şeyler satın alın örneğin. Bunların illaki de büyük ve pahalı parçalar olmasına gerek yok. Burada önemli olan uyumluluk abartısından ve baskısından kurtulmak ve evde yeni denemeler yapmaktır. Bu içeriğimizde de sizlere Dekorasyonda Abartı Yanlışı ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.