Dekorasyonda Dokuları Karıştırma Sanatı nedir? Aslında bu çoğu zaman birçoğumuzun korktuğu ve cesaret edemediği bir konu. Belki de şöyle düşünürsek bu konuya kendimizi biraz daha ısındırabiliriz. Şöyle düşünün bir kez… Dekorasyon da tıpkı giyim tarzımız gibidir ve bu ikisi arasında birçok benzerlik bulunur. Örneğin gardırobumuzda bulunan giyim stilimiz de evimizin bir yansımasıdır. İşin aslı güzel giyinmesini bilen her kadın dekorasyon konusunda da yetenekli çıkanlardandır.

Şimdi gözlerinizi kapatın ve günlük bir süveterin altına ipekli uçuşkan bir etek giyindiğinizi hayal edin… İşte, tıpkı bunun gibi mekanınızda da farklı dokuları bir arada kullanarak dekoratif denemeler yapabilirsiniz. Söz gelimi evinizde havalı deri bir koltuk varsa bunun üzerine örgü bir battaniye atabilirsiniz. Yanında da şık parlak kadife yastıklar gibi farklı dokudaki kumaşları bir arada kullanabilirsiniz. O da yetmezse farklı dokulardaki duvar kağıtlarıyla duvarlarınızı kaplayarak mermer lambalardan, hasır sepetlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin günümüzde ucuz ve havalı kilimler çok moda. Bunlardan da yararlanabilirsiniz. Yukarıdaki görselde ise farklı renkteki geometrik desenli perdelerin değişik desenlerle kombinini görüyoruz.

Göz Kamaştıran Zıtlıklar

Kimsenin evinde olmayan zıtlıklarla evinizde baş döndüren ambiyanslar yakalayabilirsiniz. Tıpkı yukarıda görünen renk ve desen karmasında olduğu gibi.

Değişik Köşeler

Yukarıda gördüğünüz bu renk alemini dilerseniz evin girişindeki antrede, dilerseniz salonun bir köşesinde ya da dilerseniz tuvalet aynasında kullanabilirsiniz.

İçinizi Açan Köşeler

Her eve biraz renk gerekir. Belki evinizde tek renklilik ya da sadelik halim… Ama herkesin kendine ait olan ve içinin , hayal aleminin renklenebileceği bir köşesi olması gerekir. Bu gibi alanları kitap okuyarak, içeceğinizi yudumlayarak değerlendirebilirsiniz dilerseniz.

Doğurgan Renkler

Hayal aleminizden çıkan renkli köşenizi oluştururken renk paletinizde dilerseniz birbirinin içinden çıkan renkleri kullanın, dilerseniz de birbirinin zıttı ton, sürtone renkleri kullanın… Keyif sizin…

Farklı Materyaller

Deri, ahşap, plastik, akrilik… Renklerin ve desenlerin haricinde bu farklı materyalleri de işin içine katabilirsiniz. Örneğin bu karmadan yararlanarak hem modern, hem de harika bir çalışma odası tasarlayabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Dekorasyonda Dokuları Karıştırma Sanatı ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.