Dekorasyonda Arts and Crafts Modası mı doğuyor?… Art neuovau tarzı, viktorya stilinden farklı bir geçiş moduyla 20. yüzyılın ilk devrelerinde  başlamıştır. Öte yandan Art arda gelen ve iç – dış mimarideki saray şatafatlılığıyla gözleri yoran bu tarzlar, bir anti akım olarak gelişen Arts and crafts tarzının doğmasını da körüklemiştir. Bu tarz, fabrika üretimi /fabrikasyon tarzı tek tip mobilya standartlarına bir karşıtlık olarak doğmuştur diyebiliriz. El sanatının öneminin eskimediğini ve ölümsüzlüğünü göstermek için ortaya atılan bir akım olarak da görülmektedir Arts and crafts.

Dekorasyonda Arts and Crafts Modası Ve Renkler

Arts and Crafts dekorasyon akımında ilhamını doğadan direk olarak alan renkler ve materyaller hakimdir. Söz gelimi doğal taşlar, yapraklar, otlar ve ağaç kökleri gerçek materyalleri oluşturur. Haliyle boya paletindeki renkler da ilhamını bunlardan alır. Renklerin doğal halde kullanılması önemlidir. Özellikle de Viktoryan stilindeki god/altın – varaklarıyla donanmış göz kamaştırıcı parlak mobilyalara inatla sakin masif renk tonları seçilmektedir.

Mobilya Biçimleri

Bu stilde mobilyalar viktorya tarzıyla özdeşleşen niteliklerin tersine oymalı, işlemeli biçimlerden uzak aksine daha sade ve fonksiyonel olarak tasarlanır. Elbette bu dümdüz mobilyalar anlamına da gelmez. Fakat detaylar daha sakin, keskin hatlı ve nettir.

Zemin parkeleri masif ve tahtayken, el yapımı kök boyalar eşyalara özellik katarak bu objeleri ön plana çıkartır. Duvar kağıtları, Viktoryen tarza farklı alternatifleriyle mesajlar gönderir. Aydınlatmalarda organik bir zenginlik içeren lambalar kullanılır. Camlarda kullanılan kurşunlu vitraylar ise modern biçimli geometrik şekillerdedir.

Zaman zaman (özellikle de aksesuarlarda) hasır ve rattan mobilyalarla da çeşnilendirilen bu tarz doğallığı ile kendine özgü bir elit tarz içermektedir. Tekstil ürünlerinde ise merinostan – kaşmire, ham keten, kürk, yün, peluş, şönil ve keçe gibi kumaşlara kadar mekana sıcaklık katan dokular tamamlayıcı olarak kullanılır.

Rustik Stil – Art and Crafs Farkları

Art and Crafs stili zaman zaman bazı özelliklerinden dolayı rustik stillerle karıştırılmaktadır. Bunun sebebi yalın tarzı ve fazlaca ahşap öge barındırmasıdır. Oysaki rustik dekorasyon stilinde daha fazla yüksek tavanlar, ahşap duvar – tavan blokları, hayvan sembolleri yer almaktadır. Ayrıca rustik stil daha bir dağ evi havasındayken art ant crafts, modern ve sade bir kent evi havasında tasarlanır. Bu içeriğimizde de sizlere Dekorasyonda Arts and Crafts Modası ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.