Vintage Mobilya şıklığı, zamansız trendi, soluk zarafeti ile zaman aşımına uğramış gibi gözükse de kesinlikle insanlar üzerinde bir lüks hissi uyandırıyor. Yaşanmışlıklarla dolu karakteristik bir geçmişe ve eskimiş detaylara sahip avizeler, vitrinler, gümüşlükler, yemek masaları, aşınmış kapılar, aynalar insanları çok başka zamanlara götürüyor böylelikle. Yine vintage tarzındaki tekstil ürünleri de evlere zarif bir şıklık taşıyor. Boyaları dökülmüş objeler, solmuş kumaşlar bile adeta bir kusur gibi görünmüyor hatta ortamlara çekici katkılar sunuyor.

Bir de olaya küresel boyutta baktığımızda pandemi de dahil dünyaca bir tür farkındalık çağına girdiğimizi ifade edebiliriz. Tüketim çağından ekonomi dönemine geçmemiz gerektiğini dünya kaynaklarının adeta haykırdığı zamandayız. Bu konuda karbon salınımı düşük üretim teknikleriyle üretilmiş ürünleri kullanma gereksinimimiz önemli bir farkındalık gerçeğini oluşturuyor.

Bioplastik bazlı geri dönüşüm malzemeleri, bundan böyle projelerde daha fazla yer bulacak gibi görünüyor. Söz gelimi sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen kabuklu meyve lifleri, deniz yosunu, keten- kenevir kaynaklı jüt dokuması tekstil ürün kullanımı tüm dünya için faydalı. Elbette eski ve kullanılmış olan vintage ürünlere dönüşte bu bilince hizmet edecek doğru bir davranış diyebiliriz.

Vintage Mobilya

Güçlü renkler vintage objeleri favori parçalara dönüştürürken, eski eşyalardaki uyumlu estetik, günümüz hastalığı olan tüketim çılgınlığına da bir sınırlama getiriyor.

Vintage Mobilya Şıklığının Sırrı

Aslında vintage şıklığının küçük bir sırrı var. O da eski ve yeniyi dengeli bir şekilde harmanlamak. Bu anahtarı doğru şekilde kullandığınızda vintage dünyasının kapılarını siz de basitçe aralayabilirsiniz.

Zengin Parçaları Kullanmak

Elinizin altında yaşanmışlıklarla dolu ailenize ait sizin için manevi değeri yüksek olan parçalar varsa bunları kullanmanın tam vakti. Örneğin ata yadigari bir halı, bir kilim, brokar bir perde, zengin kumaşlar önemli detaylardan… Dahası lüks öğeler, gösterişli avizeler, biblo, heykel türevleri, bakır – gümüş obje ve bakraç – güğüm türevleri, kristal bardaklar -vazolar, porselen çay – kahve takımları bunlara birer örnek sadece.

Çoğu zaman kıvrımlı, yuvarlak hatlı, boğum boğum – işlemeli yapısı ve estetik formları ile insanlarda elit duygular uyandıran vintage mobilyalar bu sene de ölümsüzlüğünü koruyor ev dekorasyonunda.

Maneviyatı Besleyen Bir Tarz

Ayrıca dekorasyon konusunda insanları en çok mutlu eden bir diğer şey de manevi açıdan değerli eşyaları evinde görmektir. Bu açıdan eski ama anlamlı olan vintage objelerle hiç bir yeni ürünün baş edemeyeceğini düşünüyoruz.

Eğer bu tarz yaşanmışlık yüklü eşyalarınız yoksa da üzülmeyin. Bir kaç adımla DIY türü boya baskı çalışmaları yaparak bir objeyi eskitmeli bir görünüme dönüştürebilirsiniz örneğin.

Vintage Ruha Sahip Eşya Dönüşümleri

Yine vintage kumaşlarla kapladığınız koltuklar, altın rengine boyanmış oymalı boş çerçeveler bile evinizde çok şey ifade edecektir vintage mobilya adına.

Çok parlak olmayan hafif solgun pastel boya denemeleriyle bile atıl eşyalarınızı dönüştürebileceğinizi unutmayın.

Kimi zaman elinize zımpara alarak biraz eskitme darbesi attığınız mobilyalarınız bile iş görecek duruma gelebilir.

Hatta vintage tarzındaki desenlere sahip DJ fix kağıtlarıyla bile ürün kaplayabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Vintage Mobilya şıklığından söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.