Dekorasyonda Göz Baskılı Aksesuar Modası bu sezon büyük bir patlama yaparak geliyor. Bilindiği üzere nazarlık binlerce yıldır farklı kültürlerde simgesel olarak değişik anlamlar yüklenen bir obje. Genel inanca göre de ‘kem göz’ lerden korunma amacı ile kullanılıyor. Önceleri dünyada mistik güçlere ya da kem gözlere karşı en yaygın koruyucu simge olarak görülen mavi nazar boncuğu teması şimdilerde ise evlerde göz şeklinde birçok aksesuarda baskı olarak kullanılıyor.

Son yıllarda göz teması ya da nazarlık simgeleri hem dekorasyon, hem de moda dünyasında sıklıkla kullanılmakta. Böylelikle evlerde mistik dekorasyon imgeleri yaratılırken aynı zamanda da göz şeklindeki temalarla kıskanma ve imrenme duygularına (yani ‘kem göze’ karşı) koruyucu amblemler yer alıyor.

Dekorasyonda Göz Baskılı Aksesuar Neden Göz Sembolüyle Var Olacak?

Aslında göz/nazarlık temasının varlığı binlerce yıl öncesine dayanıyor. Öyle ki eski Yunan, Polonya ve İrlanda masallarında dahi nazar hikayelerine rastlanmakta. Zaman zaman kutsal kitaplarda dahi nazardan söz edildiği apaçık görülüyor. Çünkü genel inanca göre göz önündeki kişiler kolayca kıskançlığı üzerine çekebilmekte ve negatif nazar güçlerinden etkilenebilmekte. Bunun önüne geçebilecek olan şey ise karşıdan bakan ve dikkati dağıtacak olan bir diğer göz yani nazarlık olabilir.

Dahası çok eski zamanlarda yaşamış bazı filozoflar bile insan gözünün farklı negatif ışınlar yayarak çelimsiz kişilere ya da çocuklara zarar verebileceklerine inanırdı. Özellikle de mavi gözlü kişilerin gözlerinden bu tarz gözle görülmez negatif bir ışının yayıldığına inanılıyordu. Hatta çok eskiden bunun bir lanet olabileceğine dahi inanılırdı.

Nazara Karşı Gözün Yükselişi

Sonrasında bu antik medeniyetler nazardan korunmak için bir arayışa yönelerek nazar boncuğunu gündeme getirdi. Kökleri M.Ö. 3300’lü yıllara dayanana nazar boncuğu miti, günümüzde göz baskısı figürleriyle dekorasyonu şekillendiriyor kısacası.

Nazar- nazarlık – göz temalarıyla ilgili ilginç olan diğer şey ise sadece uzun süre varlığını koruması değil, binlerce yıldır kullanımlarında ve simgelerinde değişiklik göstermemeleridir. Öyle ki eski Mısırda ve Etrüsk gemilerinde sağ salim ulaşım sağlanması için nazarlık resmi bile çizilirdi. Günümüzde ise uçakların kenarında dahi nazarlık amblemi kullanılıyor.

Artı olarak günümüz modern dünyasında çağdaş moda ve dekorasyon alanında nazarlık, farklı göz temalarıyla kullanılmayı sürdürüyor. Özellikle de 2021 yılında bu temaları ev dekorasyonunda bol bol görebilir ve evlerinizde kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Dekorasyonda Göz Baskılı Aksesuar Modasından söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.