Dekorasyonda renk geçişi önemli. Ev dekorasyonu yaparken kuşkusuz evin mimarisi, ergonomik kullanım koşulları, mobilya- tekstil ürünlerinin seçiminin yanı sıra bir değerli öğe vardır ki ruh halimizi önemli derecede dengede tutar. Elbette evlerde renk seçiminden ve bilhassa renk geçişlerinden söz ediyoruz.

Hangi alanda hangi renkleri kullanmak istediğiniz mühim elbette ama her işin bir kuralı olduğu gibi evlerde renk kullanımında ve özellikle de renk geçişi kombinasyonlarında da bazı kurallar var. Son zamanlarda ise tek renge takılı kalma modası çok gerilerde kaldı. Aksine şimdilerden birden fazla zengin renk bir arada kullanılıyor ama bu kullanım belli kural çerçeveleri dahilinde yani kontrastlıkta yapılıyor. O halde gelin, evlerin hangi köşelerine hangi renkler uygun ve birbiriyle kombinasyon halinde kullanılabilecek renkler hangileri birlikte göz atalım.

Yatak Odası

Yatak odası dingin tutulması gereken bir dinlenme ve uyku mekanı olduğundan dinlendirici renklerden; beyaz, krem, ekru, kirli beyaz ve  kontrast renkleri eşlikçi tonlardan; lila, vizon, bej, pudra, pastel renkleri bir arada kullanabilirsiniz.

Salon

Salonlarda son trendlere yönelik olarak büyük desenli ve hareket içeren duvar kağıtlarınız varsa karşıt duvarlarda natürel renklerdeki kağıtları kullanmalısınız. Dingin, yalın ve göz yormayan hafif desenli ya da düz kağıtlara yönelebilirsiniz örneğin.

Mutfak

Mutfaklarda genellikle çarpıcı ve canlı renklerden olan mavi ya da kırmızı gibi renkli tonları kullanabilirsiniz. Zira evin en büyük uğrak noktası olan yoğun trafikli bu alan, enerjik niteliklerde olmalı. Renk kullanım açısından da canlı renk kullanımı için en uygun alanın bu nokta olduğunu söyleyebiliriz. Yanı sıra turuncu, sarı, yeşil gibi hareketli tonlar da farklı alternatiflerden olabilir.

Çocuk Odası

Çocuk odaları evin en neşeli olması gereken alanlardan… Çizgili duvar kağıtları, ayıcıklı, trafikli, arabalı duvar kağıtları çocuk odalarının duvarları için var. Ama ilk etapta yani minik bebeğiniz küçükken bebeğiniz için daha dingin ve dinlendirici olacak, göz yormayacak ve akıl karıştırmayacak tatlı ve  soft renklerdeki duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Sonrasında Marvel  karakterlerine, çizgi kahramanlara yönelebilirsiniz örneğin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.