Demode dekorasyon uygulamaları her sezon evini yenilemek isteyen kişilerin çılgınca araştırmasını yaptığı vurgulardan… Evlerimiz yaşamsal alanı olarak en çok vakit geçirdiğimiz yerler. Bu yüzden zevkimize uygun, çağdaş, trendy ve eğlenceli tasarımlarda olmalı. Evinizin demode görünmemesi içinse sizlere bir dizi önerimiz olacak. Zira evlerinizi şık, eğlenceli ve zevkinize göre stillerde tasarlasanız da mekanlarınızda demode ve modası geçmiş rüzgarlara kapı aralayabilirsiniz. Bu da 2019 dekorasyon trendleriyle tanışmanız gerektiğinin bir alameti farikasıdır.

Doğala Ve Doğaya Dönüş

Son birkaç yıldır en popüler ev dekorasyonu fikirlerini doğaya ve doğala dönüş rüzgarları alıyordu. 2019 yılında da bu rüzgarlar sürüyor. Dolayısıyla da trendy evler için evinizin dekorasyonunda doğallığı ön plana çıkarmaya devam edebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Örneğin duvarlarda sergilenen doğal taş tuğla efektleri bunun için iyi bir çalışma olabilir. Yine evlerde bitkilere yer vermek de doğal akış sağlayan görsel efektleri oluşturur. Son dönemde çok popüler olan Sukulent bitkileri kullanabilirsiniz örneğin.  Sadece salon ya da oturma odalarında değil banyo, mutfak gibi alanlarda da sukulent bitki şölenine yer vermenizi öneririz.HyperFocal: 0Yanı sıra duvarlarınızda bitki ve tropik detaylı duvar kağıtlarına da yer verebilirsiniz. Çiçek desenleriyle, palmiyelerle ya da tropik yapraklarla bezeli duvar kağıtları son dönemde çok popüler zira. Yine evlerde sürdürülebilir, geri dönüştürülerek yeniden oluşturabilir ev dekorasyonu materyallerini de kullanabilirsiniz.

Maksimalist ve Eklektik Dekorasyon Trendleri Bu Yıl Out!

Maksimalist dekorasyon uygulamaları, minimalist dekorasyon uygulamalarının zıttıdır. Dolayısıyla da bu yıl maksimalist uygulamalar içinde yer alan eklektik dekorasyon trendi  2019’da yerini doğal ve minimalist dekorasyon trendlerine bırakıyor. Yani ne kadar az eşya o kadar trendy mekanlar… Bu arada aksesuar olarak da duvarlarınızı büyük boyutlu ama az sayıda ürünlerle doldurduğunuzda trendleri izlemiş oluyorsunuz. Kısacası dev boyutta tablolar in!…

2019 Renk Kombinasyonu                                               

Günümüzde baştan aşağı eş koltuk kombinasyonları ve eş renklerle sürdürülen dekorasyon uygulamaları tarihe karışmış durumda. Benimsediğiniz renk paletiyle ev dekorasyonunuzun ruhunu yansıtırken, bu sezon ezbere ve sık kombin edilen renk seçeneklerini unutmalısınız. Kısacası dingin renkler yerini bu sezon canlı ve pastel renk kombinlerine bırakıyor. Örneğin zümrüt yeşili – çivit mavisi – beyazı kombinleri;  %90 -%10 formunda düzenlenebilir. Renkleri nötrlemek yerine harmanlıyoruz açıkçası. Pirinç, rosegold ve altın renkleri hafiften rafa kalkıyor. Yerine metalik ürünler geliyor.

Örneğin yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi zaman içinde tamamen solmuş ahşap bir mutfak ve neredeyse 80’li yıllarda kalmış olan beyaz mermer fayans uygulamalı bir mutfağınız varsa ahşap kısımları wenge gibi trend ahşap seçeneklerine dönüştürerek tezgahlarda da trend ve daha doğal renklerde onyx ya da traverten örneklerine geçiş yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken ilk adımda bütçe oluşturmanız ve evinizi komple ele almanız gerekiyor ki oluşturacağınız trendy dekorasyon uygulamanızın tamamında başarılı olabilin. Örneğin yıllardır bir değişim ya da küçük bir dokunuş yapmadığınız evinizde dikkat çekici objeler kullandığınızda dahi hemen dikkat çekeceğini unutmamalısınız. Sadece abartılı objeleri kullandığınızda evinizin karakteristiğiyle uyumlu olmasına özen gösterin yetecektir. Yine eviniz için bir ürün seçtiğinizde her zaman geleceği düşünerek hareket etmeli,  dahası seçtiğiniz parçanın taşınması ve temizlenmesinin kolay olması gerekliliğini göz ardı etmemelisiniz.

Burada da neredeyse geçtiğimiz asırdan kalma renklerden, fayans uygulamalarından ve stillerden oluşturulmuş bir banyo örneği görüyoruz. Derzleri çoktan aşınmış bu gibi demode bir banyoyu baştan aşağı ahşaba dönüştürebileceğiniz gibi nötr beyaz ya da siyah uygulamalarla trend bir banyoya dönüştürebilirsiniz.

İşe Nereden Ve Nasıl Başlamalı?

Projeye ilk olarak varsa evinizin dökülen duvarlarından başlamalısınız. Evinizde sade bir alt yapı istiyorsanız kullanışlı ve sağlıklı boyaları daha renkli ve gösterişli bir duruş istiyorsanız da duvar kağıtların kullanmalısınız. Bu arada duvar kağıtlarını tüm duvarlarda kullandığınızda yine demode bir görünüm çıkabilir ortaya. Bu yüzden odaların en gözde noktasında duvar kağıdı kullanmalısınız.

Evlerde Önemli Değişim Adımları

Evlerde gözle görünür bir değişimin diğer adımı da koltukları değiştirmektir. Ardından bunu takip eden adımsa, halı ve tül ve fon perde değişikliğidir. Işıklandırma unsurları ise imzanızı atacağınız son noktadır. Lambaderler, aplikler, lava lambalar, ledler evinizin karakteristik özelliklerine göre tavan, zemin ve duvarlarda sergilenebilir. Örneğin bu konuda son dönemde kristal taşlı modern ve geometrik avize modellerinin öne çıktığını aktaralım. Bu içeriğimizde de Demode Dekorasyon Uygulamaları Nelerdir sorusuna yanıt aradık.

HyperFocal: 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.