Duvar Tabakları ile Dekorasyon yaparak evinizin ambiyansını büyük ölçüde etkileyebileceğinizi biliyor muydunuz?… Bildiğiniz üzere tarihte klasik, barok ya da romantik tarzdaki evlerin süslemesini büyük ölçüde duvar tabakları tamamlamaktaydı. Son dönemlerde ise özellikle cafe ve restoran dekorasyonunda öne çıkan bir aksesuar şekli var ki o da duvara tabak asma modasından başkası değil. Dolayısıyla da bu durum yavaş yavaş yeniden evlere de girmeye başladı. Başlangıçta belki bu tür farklı dekoratif yaklaşımlar bana göre değil diye düşünebilirsiniz. Ama bize kalırsan en basitinden evinizin bir köşesinin duvarında tabak asılmış bir galeri oluşturmanızı dileriz. Zira bu görseli sizin de çok seveceğinizi düşünüyoruz.

İster porselen, ister seramik tabaklar olsun… Dönemine, renk, tarz, boyama, baskı ya da desenine hatta manzaralısına göre küçük ya da büyük herkesin bir duvar tabağı koleksiyonu olabilir. Hatta belki de aramızda büyüklerinden antika ya da çinili tabakları miras edinmiş olanlarımız bile vardır. Emin olun ki bu bu durumda çok şanslısınız. Onları dolapta saklamak yerine hemen salonunuzun ya da antrenin en özel noktasına asmanızı öneririz. Böylelikle evinizde ufak çapta bir sanat köşesi oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Duvar Tabakları ile Dekorasyon Hangi Düzene Göre Olmalı?

Başta da dediğimiz gibi şimdilerde özellikle kafe – restoranlarda duvarlara düzinesiyle çoklu duvar tabağı asma modası var. Peki bu kadar çok tabak duvara nasıl asılıyor? Eh beğendiğimiz her tabağın da duvara asmalık nitelikte tasarlandığını ve arkasında asma aparatı olduğunu söyleyemeyiz. Hayır… Elbette durum böyle değil… Ama bu durum için özel olarak satılan aparatlar var. Örneğin tablo, ayna vs. asmak için kullanılan askı aparatlarını nalburda ya da yapı marketlerde bulabilirsiniz. Ama dilerseniz siz bunu o dükkanlara gitmeden de evinizde daha basit yöntemlerle halledebilirsiniz. Bunun için iki aparatı kullanabilirsiniz. Bunlardan biri ataç, ikincisi de teneke içeceklerin üzerinde bulunan açma halkası… Elbette bunları yapıştırmak için silikon ya da hızlı yapıştırıcıya da ihtiyacınız olacak.

Normal Bir Tabak Nasıl Duvar Tabağına Dönüştürülür?

Evinizde bulunan ve hoşunuza giden dolayısıyla da duvar tabağı yapmak için gözünüze kestirdiğiniz tabağı elinize alın. Tabağın arkasını çevirerek bir atacı ya da teneke içecek kapağı halkasını arkasına yapıştırın ve tabağın arkasına silikonla sıkıca sabitleyin. Kurumasını bekleyerek sonrasında tabağın ağırlığı kaldıracak bir çiviyle duvara asın.

Tabaklardan Duvar Galerisi Yapmak

Bunun dışında çoklu tabak asmak konusunda bir duvar galerisi oluşturacaksanız işlem öncesinde büyük bir masaya asacağınız tabakları dizerek gözünüzde bir taslak oluşturmanızı öneririz. Hangi tabak hangisinin yanına – altına ya da üzerine yakışıyor, galerinizi hangi düzenekte oluşturacaksınız, renkler, desen, tarz , ebat ya da manzara dizaynı bunu görebilir ve test edebilirsiniz. Önceden göz ölçümlerini bir kılavuz olarak kullanarak, istediğiniz bir düzen elde edene kadar değiştirerek yerleştirebilirsiniz böylelikle.

Tabaklarla Anlamlı Ve Gösterişli Duvarlar

Duvar tabaklarıyla hem duvarınız dolacak anlamlı bir hale gelecek, hem de gündemdeki en popüler tasarım trendlerinden biriyle evinizin en dekoratif noktalarından birini oluşturacaksınız. Unutmayın ki duvar tabakları evlerin en gözde bölümüne; desen, doku ve derinlik kazandırır. Bu güzel alternatifi; yemek odasında, antrede, holde, mutfakta, salon – oturma odasında, yatak odasında yani evin dilediğiniz her noktasında kullanabilirsiniz. Hatta ofiste bile… Bu sayede mekanlarda çarpıcı bir görünüm yakalayabileceksiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Duvar Tabakları ile Dekorasyon dan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.