Elektrik Süpürgesi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz konusu, dikkat edildiğinde sizi boşu boşuna kucak dolusu masraf maliyetinden kurtarabilecek olan bir konudur. Günümüzde her yeni ün piyasaya rekabetle sürülen üstün özellikli süpürgeler, adeta level atlayan modlar ve ultra özelliklere sahip olarak üretiliyor. Peki 100’lerce üstün özellikli elektrik süpürge modelinin arasından hangisini seçeceğiz? Yani satın alma aşamasında kafa karışıklığı yaşamadan nasıl işin içinden çıkacağız gelin hep birlikte bakalım.

Süpürge Satın Alırken Bunlara Dikkat!

Pratik Kullanım kolaylığı            

Süpürge alırken kullanım kolaylığı sunan ve son derece pratik olan ürünlere yönelmelisiniz.  Ağırlıkta hafif, ergonomik boyutlara sahip ve minimal yer kaplayan, saklama koşullarına uyumlu ve kolayca toparlanabilen bir ürün olmalı.

Watt ve Motor Gücü

Wat miktarı ve motor gücü yüksek olursa makinanız tek başına ultra yüksek bir emiş gücü performansı sergileyecektir. Aksi taktirde defalarca halının üzerinde gidip gelseniz de süpürgeniz sizi deli edebilir. Ayrıca bu da boşuna güç sarf etmenize ve yorulmanıza neden olur. Yine süpürgenin emiş gücü elektrik süpürgesinin performansını gösterir. Emiş gücü yüksek elektrikli süpürge seçtiğinizde  işleminiz hızlanacaktır. Yanı sıra aşırı emiş gücüne sahip olan süpürgelerde  makine yere vantuz gibi yapışır bu da aşırı güç kaybına ve zeminlere zarar veren bir eyleme dönüşür. Bu yüzden turbo başlıklı elektrikli süpürgelerini seçmenizi öneririz.

Toz Çekme Ergonomisi

Süpürgenin emici fırça tasarımı, toz çekme özelliği ve yer başlığının başarısı birbiriyle ilintili 3 noktadır. Makine seçerken bu detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Torbalı – Torbasız Seçenekler

Yıllar yılı torbalı olarak kullanılan elektrikli süpürgeleri teknolojinin gelişmesi ile süpürgeler artık torbasız olarak da üretiliyor.  Fakat torbasız ürün satın aldığınızda tozların ve kirlerin toplandığı hazneyi temizlemek size kalacak bilesiniz. Oysaki toz torbalı süpürgeler kolayca yerinden çıkarılabilen, atılarak yenisi takılabilen pratik ürünlerdir.  Hele ki astım, alerji gibi sorunlarınız varsa kesinlikle torbalı süpürgeleri seçmelisiniz. Bu arada eğer torbalı süpürge satın alacaksanız, HEPA filtreli ürünlere yönelmelisiniz. Aksi taktirde torbası dolan süpürgelerdeki tozlar dışarı sızacaktır. Su filtreli süpürgelerde ise toz ve kirler suyun içine tutunarak hapis olur. Su filtreli süpürgelerin toz kapma kabiliyeti yüksek olsa da ağır yapıda olduğunu unutmamalısınız. Bu noktada da en ideal süpürgeler, HEPA filtreli olanları olacaktır. HEPA filtre 0.3 mikron boyutundaki partiküllerin 99.97%sini filtrelemektedir. Bu da klasik elektrik süpürgelerinde olduğu gibi arkadan eve yeniden yayılan tozları tutan ve yayılmasını sağlayan bir sistem oluşturmaktadır.

Sessiz Çalışma Özelliği

Evininiz her ne kadar küçük olursa olsun mutlaka doğru bir süpürme işlemi için minimum yarım saat ayırmak gerekir. Bu yüzden her şartta kullanabileceğiniz bir süpürge için sessiz çalışan süpürge modellerine yönelmenizi öneririz. Örnek vermek gerekirse standart bir elektrikli süpürgenin ses seviyesi 78 desibeldir. Ama en sessiz olan modellerde ise normal konuşma düzeyi olan 68 desibel derecesinde gürültü çıkmaktadır.

Enerji Sınıfı

AB Enerji verimliliği uygulamasına uygun olan elektrikli ev aletleri aldığınızda enerji tasarrufu da yapmış olursunuz. Bu yüzden elektrikli süpürge seçerken ürünün enerji ve temizleme sınıfını mutlaka kontrol etmelisiniz.  Buna göre A sınıfı ürünler, yüksek tasarruf kapasitende G grubu ürünler ise en düşük sınıfı ifade eder.

Satış Sonrası Teknik Servis Hizmeti

Elektronik olan tüm ürünlerde olası arıza ya da yedek parça eksiklikleri için her zaman teknik desteğe ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu yüzden elektrikli süpürge satın alırken markanın hizmet verdiği garanti süresi ve yedek parça desteği hakkında mutlaka bilgi almalısınız. Bu konuda bilindik markaların ürünlerine yöneldiğinizde garanti dahilinde yaşanacak problemlerin de önüne geçmiş olursunuz. Yine makine aparatlarının da garanti belgesine dahil olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz. Yanı sıra ürünün yaygın servis ağına sahip olması da önemlidir. Bu içeriğimizde de sizlere Elektrik Süpürgesi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz konusundan söz ettik.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.