En Güzel Dikey Bahçe Fikirleri ile karşınızdayız. Bildiğiniz üzere günümüzde gerek daralan bahçe ve mekan metre kareleri, gerekse de yaşam alanlarında ferahlık sağlamak amacıyla bahçe artı yeşillendirme şekilleri gün geçtikçe dikey bir ifade alıyor. Üst üste dizilerek oluşturulan bu yeşillendirme formlarına ise yatay bahçe formu deniyor. Yatay bahçe fikri dediysek sakın aklınıza pahalı objelerle oluşturulacak alanlar gelmesin. Bu gün sizlere fikir olarak sunacağımız yatay bahçe aparatları son derece kolay ve ucuza ulaşabileceğiniz bir malzemeden oluşuyor. Bu malzemenin adı ise yağmur oluklarında kullanılan ve çok ekonomik fiyatlara satılan pvc boruları… Asıl görevi çatıyı korumak ve suyu boşaltmak olan pvc malzemelerini bu gün sizlere yeşillendirme konusunda ilam verecek niteliklerde sunuyoruz.

Evet… Yanlış duymadınız. Çatıların yapısında bulunan ve yağmur suyunu tutup başka yere aktaran yağmur olukları, bildiğiniz gibi küçük kanallardan oluşur ve PVC, plastik, aliminyum gibi çok yönlü malzemelerden yapılır.

PVC Borularla Yönlü Bitki Yetiştirme

Yağmur oluklarının yönlü bitki yetiştiriciliğinde kullanıldığı hiç aklınıza gelir miydi?… Görsellerde de gördüğünüz gibi yağmur oluklarında kullanılan pvc boruları yönlü bitkilendirmede mükemmel bir aparata dönüşüyor. Dilerseniz siz de derin saksı istemeyen ve çok köklü olmayan bitkilerde yağmur oluklarını kullanabilirsiniz. Hatta pvc borularını duvara asarak mükemmel dikey bahçeler oluşturabilirsiniz.

Asimetrik Bahçecilik

Görsellerden de fark edebileceğiniz gibi çiçek ektiğiniz boruların yönleri asla aynı yöne bakmak zorunda değil. Hatta bu şekilde puzzle formunda asimetrik bahçeler bile yaratabilirsiniz.

Dilerseniz de çiçekli boruları simetrik biçimde üst üste asabilirsiniz.

Dilerseniz yapı marketten ya da nalburdan satın aldığınız boruları canlı renklere boyayarak daha çekici bir hale getirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu tarz çalışmalar tuğla duvarlar üzerinde de mükemmel bir görsel yaratıyor.

Görselde gördüğünüz kadife çiçekleri maviye boyanmış pvc boruların içinde gözlere ziyafet çeker niteliklerde duruyor. Aşağıda ise menekşeler ve petunyalar aynı mantıkla ekilmiş.

Bu görseldeki gibi zigzag formda asılmış ve sadece yapraklı bitkilerle elde edilmiş olan bir dikey bahçe, gerek evinizin gerekse de ofisinizin girişinde hatta terasında hoş bir ifade sağlayacaktır. Bu içeriğimizde de sizlere En Güzel Dikey Bahçe Fikirleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.