Kullanışlı bir evde yaşamak hepimizin hayali… Ne yazık ki kimi zamanlarda evlerimizi yapım aşamasındayken ve yanlış projelendirmeler yüzünden kullanışlı oranlarda oda bölmelerine ayıramayabiliyoruz. Bunun sonucunda da kimi zaman büyük odalar, kimi zamanda küçük odalarla baş başa kalabiliyoruz. Ama bu demek değildir ki odalarımızı sonradan da daha kullanışlı hale getiremeyiz. Bu içeriğimizde kullanışlı oda bölme fikirleri ile karşılaşacaksınız.

Panellerle Oda Bölme

Bu konuda paneller oda bölmek konusunda en ekonomik ve pratik fikirlerden… Dekoratif şekilde kullanabileceğiniz bu paneller,  ahşap malzemeden olabileceği gibi günümüzde pleksi gibi ürünlerden de odaların ortasına kolay kurulum imkanları ile monte edilebilmekte.

Eğer niyetinizde odalarınızı bölmek gibi bir proje varsa gerekli ölçülerde kontraplak parçaları kestirebileceğiniz gibi hazır olarak bulabileceğiniz bu paravan modellerine de yönelebilirsiniz. Bu gibi ürünleri yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca hazır olarak satın aldığınız panelleri zevkinize göre boyayarak da renklendirebilirsiniz.

Kontraplak Ve Alçıpan Kullanarak Oda Bölme Fikirleri

Bir evin yapısını duvarları kırarak değiştirmek oldukça zor ve masraflı bir işlemdir. Taşıyıcı kolonların varlığını keşfetmek ve dikkatlice yıkım yapmaksa inşaata zarar verilmemesi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardandır. Siz de bu konuda evin yapısını değiştirmeden önce odaları bölmek ile ilgili olarak farklı panel imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Örneğin bunlardan bir diğeri de oda bölme perdeleridir. Dilediğiniz bölgede birbirinden renkli perdeleri kullanarak odanızı bölebilirsiniz. Örneğin kalın kumaşlı perdelerin veya stor tarzı perdeler size çok ekonomik yöntemlerle oda bölme imkanı sunar. Ayrıca tek bir hareketle açıp kapatarak da bölme işlemine çözüm getirebilirsiniz. Yanı sıra odaya hakim renkte perde kullandığınızda da mekanlarda büyük bir uyum yakalamış olursunuz.

Eğer evlerinizdeki odaların çok büyük oluşundan şikayetleniyorsanız, size önerdiğimiz birçok yöntemle odaları bölebilir, estetik ve kullanışlı alanlar yaratabilirsiniz. Oda bölme işlemlerinde farklı halı ve ışıklandırma kullanımı farklı iki bölüm algısı adına maksimum düzeyde önemlidir. Örneğin ayırdığınız odalarda arklı tonlarda ışıklandırma kullanarak değişik vurgular yansıtabilirsiniz.  Yine alçıpan fikirleri de kusursuz oda bölümleri yaratmak adına değerlendirilmesi gereken alternatiflerdendir.

Bunun dışında odanın enine uygun bir kitaplık alternatifleriyle de rahat bir şekilde bölünmüş iki alan elde edebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz bu alternatifleri değerlendirerek sayısız oda alternatifi elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.