En güzel sandalye modelleri ile siz de mutfağınızın yüzünü güldürebilirsiniz. Belki mutfak dekorasyonunuzu değiştiriyorsunuz belki de yeni bir eve taşınıyorsunuz. Ancak mutfak tasarlayacağınızda yemek masasını çevreleyen sandalye modellerini seçerken de dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus var.  

Mutfak dekorasyonunuzla uyumlu, mutfağınıza uyacak ve mutfağınızı daraltmayacak bir model seçecek olursanız sonuç çok daha memnuniyet verici olacaktır. Sizi harika bir güne başlatacak olan güzel kahvaltılar ve sevdiklerinizle keyifli akşam yemekleri ya da kahve keyfi yaşayabileceğiniz konforlu sandalye fikirleri için bu içerikten yararlanabilirsiniz.

Mutfakların mimari formu seçilecek olan mutfak eşyalarının yerleşimi ile ilgili olarak tüm öğeleri direk olarak etkiler. Eğer mutfak dekorasyonunda yenilikçi ve estetik bir yol izliyorsanız dar mutfak alanlarını daha geniş gösterecek elemanlara yönelmelisiniz..

Sandalye Ve Masa Uyumu

Estetik uyum ve görsel güzellik açısından metal ayaklı masalarda metal ayaklı sandalyeler kullanılırken, ahşap ayaklı masalar içinse ahşap ayaklı sandalyeler tercih edilmelidir.

Yine mutfak için masa ve sandalye bakıyorsanız kolay temizlik konusunu da göz önünde bulundurmalısınız.  Hele ki küçük çocuklarınız varsa kolayca temizlenebilen sandalye modellerine yönelmelisiniz. Bu açıdan seçtiğiniz mutfak sandalyeleri silinebilir olmalıdır. Ama En güzel sandalye modelleri ni seçeceğim derken illaki kumaş sandalye istiyorum diyorsanız leke tutmaz ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sandalyelerde Renk Seçimi

Yine görsel açıdan sandalye seçimlerinde renk uyumu da göz ardı edilemez unsurlardandır. Örneğin bu konuda geniş mutfaklarda mekanları ısıtacak ve dolduracak sıcak renkleri öneririz. Dar mutfaklarda ise krem, pudra, sütlü kahve gibi açık renleri ya da pastel renkleri öneririz.

Ada Mutfaklara Sandalye Önerisi

Eğer mutfağınız genişse ve içerisinde son dönemlerde oldukça popüler olan ada mutfak uygulaması yer alıyorsa bar sandalyelerini düşünebilirsiniz. Bar sandalyelerinde ölçü oldukça önemlidir. Ada masa ve tezgahlarının ortalama tezgah yüksekliği 105 cm ise seçtiğiniz bar sandalyelerinin yükseklik ölçüsü de takriben 75 cm olmalıdır. Eğer ada masa yüksekliği 95 cm ise, bar taburesi formatındaki sandalyeleriniz 65 cm oturum yüksekliğinde olmalıdır.

Mutfak Sandalyelerinde Oturma Genişliği

Konforlu bir sandalyede oturmak istiyorsanız dünyada kabul gören belli başlı bazı ölçüler vardır. Örneğin mutfak sandalyelerinde konfor getiren en önemli kaide sandalyenin oturma genişliğidir. Standartlara göre rahat bir mutfak sandalyesinde minimum oturma genişliği 55 cm olmalıdır.

Sandalye seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutfağınızın metre karesidir.  Mutfağın şekline göre seçilmiş sandalyeler alanınızı daraltmaz ve göze daha şık görünür. Örneğin ölçü verilmesi gerekirse dar mutfaklarda 80×80 ölçülerindeki bir kare masa için ortalama boyutlarda 4 adet sandalye seçilmelidir. Büyük bir mutfakta ise 80×120 dikdörtgen masa ölçülerine uygun 6 adet sandalye tercih edebilirsiniz.

Neme Dayanıklı Malzeme Seçimi

Mutfak sandalyelerinin yeri kimi zaman temizlik nedeniyle, kimi zaman oturma düzeni ya da dekorasyon değişkenliğinden ötürü sürekli olarak değişir.  Bu gibi durumlarda ağır ve yerinden bin bir zorlukla kaldırılan ve hareket ettirilemeyen sandalyeler size konfor sağlamaz. Bunun yüzden seçtiğiniz sandalyeler hafif olmalıdır.

Mutfaklar sürekli olarak yemek buharına, neme yani ıslaklığa maruz kalır. Üstelik yemek yeme alanında yer alan sandalyelerin sürekli olarak temizliğe maruz kalacağını da düşünecek olursak kesinlikle neme dayanıklı olmaları gerekir. Bu yüzden suya – neme dayanıklı korozyondan, nemden etkilenmeyen paslanmaz ürünleri seçmelisiniz. Bu açıdan dayanıklı izolasyonlu ahşap ya da çelik – metal krom alaşımlı sandalye modellerini seçebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere En güzel sandalye modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.