Davetler İçin En Güzel Yemek Masası Konsepti İle siz de evlerinizde parmak ısırtan masalar hazırlayabilirsiniz. Özel günler veya protokol konuklarınızı ağırlamanız gereken zamanlar evlerde tam bir kaosun yaşandığı heyecanlı anlardır. Bu büyük gün için internetten tüm yemek tariflerini indirir ve en özel yemek arşivinizi karıştırırsınız. Ama her şeyden önemlisi de bu güzel lezzetleri etkili bir sunum ve masa konseptiyle sergilemektir. O halde gelin özel günlerde yemek masası dizaynı yaparken nelere dikkat edilmeli hep birlikte bakalım…

En Güzel Yemek Masası Konsepti

En Güzel Yemek Masası Konsepti Ve Masa Örtüsü

Öncelikle kuver dediğimiz; tabak – çatal – kaşık – bıçak – bardak serileri yani masa servis düzeni yemeğin öğününe ve hazırlanış amacına göre farklı olarak düzenlenmelidir.  Elbette bunun için masalarınızda en güzel fon ve tabanı oluşturacak olan masa örtüsünü seçmeniz gerekiyor.  Çok özel tasarımlı ya da ahşabı veya cilası ile çok şık bir masanız olabilir ve siz evde aile içinde masanız çıplak iken öğünlerinizi tüketebilirsiniz. Ama özel bir davet masasında örtü bulundurmamak büyük bir kabalık olarak algılanabilir. Bu yüzden yemek masanızı çıplak bırakmamanız gerekir.  

Asil  Ve Sade Beyaz Masa Örtüleri

Sofralarda kullanılan beyaz masa örtüleri her daim en zarif, şık ve saf olan örtü çeşitleri olarak görülmektedir. Ama bunun dışında günümüzde modern sofra tasarımlarının da artması ile siyah, gri, bej ve pudra tonlarında masa örtülerinin kullanımı da gittikçe artmaktadır. Eğer siz de saf, sade ve tertemiz olacak şekilde göz kalabalığı yaratmayacak bir sofra istiyorsanız beyaz masa örtülerinden yararlanabilirsiniz. Yine siyah masa örtüleri de beyaz tabak takımlarını en şık şekilde ön plana çıkarmaktadır.

Bunun dışında çiçekli, desenli, fazla işlemeli ya da dore tonlarında fazla şatafatlı masa örtülerini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tür unsurlar sportif kaçabileceği gibi masalarda fazla kalabalık görsellere neden olabilir. Yine runner ya da servis peçetesi kullanacaksanız masa örtüsüyle uyumlu olanları tercih etmeniz gerekir.

Çatal, Kaşık, Bıçak Ve Bardak Dizaynı


Davet sofralarında her zaman kafa karışıklığı yaratan bir konu da kuver dizimidir.

Burada;

çatal; tabağın solunda, salata çatalı en solda konuçlandırılır.

Yemek bıçağı tabağın sağında, yemek kaşığı da bu bıçağın sağında olmalıdır. 

Tatlı çatal-kaşıkları, tabağın ön kısmına yerleştirilir.

Su +  meşrubat bardağı ise tabağın sağ ön kısmına yerleştirilir.

Tatlı tabakları masada kalabalık etmemeli ve masaya en son servis sırasında taşınmalıdır.

Kağıt peçete, çatalın alt kısmına katlanarak konulabilir. Kumaş servis peçetesi ise açılmış olarak tabağın altına yerleştirilebileceği gibi katlanarak tabak içine de yerleştirilebilir.

Davet masasında mevsimsel çiçekler masa dizaynına uyumlu şekilde yer alabilir. Fakat çiçeklerin tohum saçmayan özelliklerde seçilmesi gerekir. Eğer masada şamdanlar bulundurulacaksa mumlar konuklar gelmeden önce yakılmalı fakat şamdanların boyutları konukların görüş açısını etkilemeyecek ebatlarda olmalıdır. Hatta dilerseniz masanızda bir konsept çalışmasına dahi yer verebilirsiniz. Hatta bu oldukça yerinde bir tercih olabilir.

Hem böylelikle masanızda size özel imza niteliğinde bir dokunuşta yer alabilir. Örneğin konsept olarak masanızda deniz temalarına ya da doğa temalarına yer verebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Davetler İçin En Güzel Yemek Masası Konsepti nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.