Duvar boya renkleri nin en popülerleri hangileri merak ediyorsanız işte cevabı burada!… Yapılan araştırmalara göre; Beyaz ve devamı tonlarındaki duvar boyaları, dünyanın en çok sevdiği renkler arasında yer alıyor ve bu yüzdende evlerde sıklıkla kullanılan renk hala daha beyaz. Hala daha diyoruz zira bu klasikleşmiş renk aydınlık tutumu nedeniyle yüzyıllardır ev dekorasyonunda tercih konusu.

Ardından popülaritede sarı renkleri geliyor. Pembe duvar renkleri ise onu takip ediyor ve hemen ardında da yeşil duvar renkleri var. Mavi tonlarındaki duvar boyalarını gri renkler takip ederken hemen arkasında da kahverengiler ve kırmızı tonları var. Elbette renklerin ortamlara yaydığı enerjiler evden eve değişirken kişilerin renk sevdası da duvar renklerinin popülaritesini dengelemekte. Öte yandan dünya coğrafyasında farklı ülkelerde de renkler ortamlarda farklı algılar yaratabiliyor.

Örneğin neşenin ve uçarılığın orijinal rengi olarak bilinen sarı tonlar, ABD‟de sıcaklık, Fransa‟da sadakatsizlik, Rusyada kıskançlık, Çinde keyif, Brezilyada üzüntü -mutsuzluk olarak algılanabiliyor.  Renkler mekanları;  hafif-ağır –büyük –küçük – dar -geniş gösterme özelliklerine sahiptir. Söz gelimi yaşam alanlarınızda kullandığınız yatay ve kontrast renkler alanlara genişlik duygusu verir. Dikey renk hareketleri ise mekanı daha yüksek tavanlı gösterir. Yine koyu renkler mekanı ağırlaştırırken, açık renkliler hafifleştirir.

Yeşil Duvarlar

Yeşil tonları, bir karışım ürünüdür ve kendisini oluşturan mavi – sarı renklerinin özelliklerini taşır. Gergin ortamlara huzur sunan yeşil insanlara huzur aşıladığından uyumu da yanında getirir. Yanı sıra bireylerdeki  istikrar, sükunet,  ve huzur duygusunu tetikler.

Duvarlarda Mavi

Duvarlarda kullanılan açık mavi tonu;  uzaklık ve ebediyeti çağrıştırır. Yanı sıra koyu mavi ise mekanlarda  kasvet oluştururken derinlik etkisi de yaratır. En önemlisi de insanlarda hijyen hissi yaratmasıdır. Mavi, rengin düşünce gücünü artırır ilham verir ve yaratıcılık yeteneğini tetikler. Mavi duvarlı bir evi; kırmızı, sarı, turuncu, yeşil renkleri ile bir arada kullanılarak hareketlendirebilirsiniz.

Gri Duvarlar

Gri duvarlar,  uzun yıllar kullanılmayan ama günümüzde Modern ve ağırbaşlı etkisiyle iç mimaride  sıklıkla tercih edilen unsurlardan oldu çıktı. Gri tonlar,  siyah ve beyaz karışımıdır ve içerdiği renklerle birlikte kombin edildiğinde çok güzel mekanlar yaratılabilir.  Gri duvarlarda koyuluk etkisi arttıkça boğuculuk oluşur. Bu yüzden bu renk tonunu beyaza yaklaşan oranlarda kullanmanızı öneririz.

Kırmızı Duvarlar

Kırmızı tonları , mekanları ısıtan ama aynı oranda da kızıştıran bir renktir bu yüzden duvar uygulamalarında kırmızı oranı ve rengin tonu çok iyi dengelenmelidir. Aksi taktirde insanları kızdıran ve tetikleyen bir renge dönüşebilir. Duvarlarda ve mekanlarda kullanılan açık renkli kırmızı tonları; güven, sevgi ve hoşnutluk yaratır. Doygun kırmızılar mekana aksiyon ve hareketlilik duyguları katarken, koyu renkli kana yakın tonlar hüzün ve duygusallığı da beraberinde getirir.

Pembe Ve Turuncu Duvarlar

Duvarlarda kullanılan pembe ve turuncu gibi soft ve ara renkler ise sıcak renkler olduğunda kesinlikle ortamları da uygun dozda ısıtacak olan renklerdendir. Sıcak mekanlarda zamanı uzatan ve soğuk mekanlarda zamanı kısaltan bu renklerin kullanımı ise net ve keskin renklere oranla daha emniyetli ve tehlikesizdir.

Toparlayacak Olursak…

Sonuç olarak soğuk renklerin enerjisi insanlarda serin, dinlendirici – fresh etkiler yaratırken psikolojik açıdan dinlendirici ve sakin titreşimler yaratır. Tıpkı sonsuz kadar huzurlu bir gökyüzü ya da okyanus gibi… Sıcak renkler ise doz konusunda dikkatli kullanılması gereken ama ölçülü olduğunda da mekanlarda çiçek açtıran efektif renklerdendir. Bu içeriğimizde de En sevilen duvar boya renkleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.